УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
23.08.2013.

Аналітичний моніторинговий звіт ЧЕРВЕНЬ 2013

УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ ЦЕНТР РЕФОРМ (УОЦР) 
Аналітичний моніторинговий звіт
Червень 2013

Політичне замовлення - невід’ємна частина контенту регіональних медіа

У червні кількість матеріалів із ознаками замовності в регіональних газетах залишається на тому ж рівні, що і кілька місяців тому: політичної –10,4% (квітень –11,2%); комерційної – 6,9% (квітень – 6,8%) . 
В інтернет – виданнях у червні кількість матеріалів із ознаками політичної  замовності дещо зменшилася – 8,2% (у квітні 11%); щодо комерційної, то вона навпаки зросла – 6,3% ( у квітні 2,7%).
У червні кількість матеріалів з ознаками політичної  і комерційної замовності в друкованих медіа більша за їх кількість в інтернет-виданнях на 3% (17% і відповідно в електронних –14%).

Вінницьку газету «Реал» – незалежні експерти Вінниці та Донецька вважають лідером «чистого безджинсового інформаційного простору у червні». Варто зазначити, що відсутність замовних матеріалів у «Реалі» також відзначалася експертами у березні. 
Побив усі рекорди за більше ніж півтора року моніторингу сумський сайт «Xpress », який розмістив вбивчі 76% інформації, що спотворює сприйняття подій у суспільстві.
У червні середній бал дотримання журналістських стандартів у шести регіонах майже не змінився відносно квітня – 3,94 (3,98 ) бала з можливих 6-ти.

Моніторинг недобросовісної реклами («джинса» та немаркована реклама)

У червні кількість матеріалів із ознаками замовності в регіональних газетах залишається на тому ж рівні, що і кілька місяців тому: політичної –10,4% (квітень –11,2%); комерційної – 6,9% (квітень – 6,8%) . Кількість неналежно маркованої реклами незначно збільшилась – 11% ( у квітні – 10,1%). Вже традиційно найбільше дезінформували читачів у червні засоби масової інформації Сум – 29,3% у друкованих (у квітні 21% ); Донецька – 22,8% ( у квітні 26,7%).

Серед газет-лідерів, які продовжують наполегливо пропонувати читачам неправдиву інформацію: сумські: «Сумщина» – 41,5% ; «Вперед» – 30,5% «Ваш шанс» – 30% ; «Донецкие новости» – 37,5% , «Донбасс неделя» – 28%; «Вечерняя Макеевка» –28%;  вінницька газета «33 канал» – 23,2% ; «Крымскае время» – 28,5%; «Львівська газета» – 23,3%;  харківська «Трибуна Трудящих»  – 21%.  

У червні сумські експерти досліджували львівські медіа. Вони відзначають виразну відмінність їх від сумських видань. «Ніби ці медіа працюють у іншій країні», – висловив думку Володимир Садівничий. Справді, несхожість матеріалів,  що стосуються діяльності влади, разюча. «У таких матеріалах усе в міру, – коментує Алла Ярова, – справді бачиш, що медіа не обслуговують владу, а просто пишуть про події, що стосуються діяльності влади». Загалом кількість матеріалів із ознаками замовності в львівських ЗМІ значно нижча, ніж на Сумщині, підкреслюють експерти Сум.

Вінницьку газету «Реал» – незалежні експерти Вінниці та Донецька вважають лідером «чистого безджинсового інформаційного простору у червні». Варто зазначити, що відсутність замовних матеріалів у «Реалі» також відзначалося експертами у березні.

У червні експерти Харкова, вперше з початку моніторингу регіональних  ЗМІ у лютому 2012 року, відзначили видання у своєму регіоні, яке не друкувало матеріалів з ознаками замовності, а реклама була належно маркована – це харківські сторінки газети «Комсомольская правда в Украине».

У червні харківські експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко також аналізували інформаційний простір Сумщини і знайшли однакові  матеріали у ЗМІ обох  регіонів. Що, на думку експертів, говорить про організований характер публікацій і має ознаки політичної замовності. Стаття «А.Вилкул: «Местная власть должна учесть опыт прошлой зимы….» вийшов і у сумському тижневику «Данкор», і у харківській газеті «Время». Матеріал «Президент Янукович наблизив Україну до Європи в Братиславі» протягом моніторингового тижня, з 17 до 23 червня,  з’явилась в сумських: «Панорама», «Сумщина» та районній «Білопільщині» та харківських: «Слобідський край» і «Вечерний Харьков».

Онлайн. В інтернет – виданнях у червні кількість матеріалів із ознаками політичної  замовності дещо зменшилася – 8,2% (у квітні 11%); щодо комерційної, то вона навпаки зросла – 6,3% ( у квітні 2,7%).

Побив усі рекорди за більше ніж півтора року моніторингу сумський сайт «Xpress », який розмістив вбивчі 76% інформації, що спотворює сприйняття подій у суспільстві. Друге місце в антирейтингу займає «Сумиінфо» – 32,5% дезінформації. В цілому більше половини  (54,3%) матеріалів в стрічці новин сумських електронних медіа, на думку експертів, є дезінформацією. Немало недобросовісної інформації розмістили сайти Вінниці – 14,3%  та  Харкова – 10,3% .

На думку незалежних експертів, достовірну інформацію кримські інтернет-видання «Крымское эхо» и «Новый Севастополь», де зовсім не зафіксовано матеріалів із ознаками замовності та немаркованої реклами.

На жаль, інформаційна агенція «Zaxid. net» (Львів), де впродовж останніх п’яти місяців спостерігалася позитивна тенденція: тут не було зафіксовано жодного неналежно маркованого матеріалу, порушила цю тенденцію у червні (9,5%). Львівські експерти зауважили, що сфери замовлень в електронних ЗМІ чітко поділені: у «Zaxid. net» домінують матеріали з ознаками комерційного спрямування, у «ZIK» - політичного. 

У червні кількість матеріалів з ознаками політичної  і комерційної замовності в друкованих медіа більша за їх кількість в інтернет-виданнях на 3% (17% і відповідно в електронних –14%). Найвищий відсоток матеріалів із ознаками політичної та комерційної замовності пропонують читачам сайти Сум – 54,3%, Вінниці – 14,3%, Харкова –10,3%; Львова – 4,8% (діаграма вгорі).

Характеризуючи інформаційний простір Харківщини і Сумщини харківський експерт Юрій Хомайко відзначає: «Переважання офіціозу у ЗМІ, де головними героями виступають чиновники, одноманітні повідомлення-звіти, незацікавленість редакцій у пошуку власної суспільно значущої інформації – все це суттєво знижує потребу читачів перш за все у друкованій пресі, але й інтернет-видання виграють тільки за рахунок оперативності. Якщо не звертати увагу на ці тривожні симптоми, то надалі ситуація буде тільки погіршуватися.»

Моніторинг дотримання професійних стандартів журналістики в регіональних ЗМІ

У червні середній бал дотримання журналістських стандартів у шести регіонах майже не змінився відносно квітня – 3,94 (3,98 ) бала з можливих 6-ти. При цьому, журналісти друкованих ЗМІ усіх міст демонструють посередній рівень професійності – Донецька – 3,55 бала (3,75 у квітні); Львова – 4,26  бала (4,19); Харкова – 4,34 бала (4,23); Вінниці – 4,02 бала (у квітні 4,32); Криму 3,69 (4,15); Сум  3,80 (3, 24). Найвище експерти оцінюють рівень дотримання журналістських стандартів журналістами Львова, Вінниці та Харкова. За майже річний період найбільш професійними були визнані вінницькі видання, які з вересня минулого року стабільно утримують якість публікацій на рівні 4,07 - 4,02 балів.

Якість електронних видань традиційно перевищує якість друкованого слова - Вінниця – 3,94 (3,83 у квітні); Донецьк – 4,27 (4,56); Крим – 4,48 (5,02); Львів – 4,18 (4,26); Суми –3,61 (3,14); Харків – 4,24 (4,37). Це може пояснюватись тим фактом, он-лайн – медіа подають здебільшого новинну інформацію і значно менше аналітичних матеріалів, ніж друковані видання.

 Як свідчить моніторинг, протягом півтора року журналісти найкраще дотримуються стандартів достовірності, точності та оперативності, а погано відокремлюють факти від коментарів, дотримуються балансу думок та розкривають теми публікацій. Не став винятком і червень. В цьому місяці менш ніж у половині матеріалів (47%) проблеми розкривалися ґрунтовно; лише в 38% матеріалів було дотримано балансу;  у 71% матеріалів факти відокремлювалися від коментарів; інформація подавалася оперативно (56%),  92% інформації була достовірною, 90% – точною.

«Що ж до дотримання стандартів, то приємно відзначити зростання рівня матеріалів газети «Львівська пошта», що вийшла у лідери із показником 4,80 бала. Традиційно порівняно високий рівень дотримання стандартів у «Комсомольской правде в Украине», майже однаковий (4,2 і 4,1 бала) – в інтернет-видань «Zaxid.net» і «ZІК». Укотре хочу нагадати колегам про дотримання балансу думок у матеріалах про конфліктні ситуації, адже саме низькі показники дотримання стандарту балансу, переважно, знижують бали журналістських стандартів їхніх видань – зокрема, це стосується газети «Експрес» та обох інтернет-видань»,- наголосив старший викладач Українського католицького університету, медіаексперт Отар Довженко.

Загалом, моніторинг показує, що кількість матеріалів із ознаками комерційного та політичного замовлення і в друкованих, і в онлайн-виданнях залишається на «літньому рівні», коли політична та бізнес-активність падає.

Моніторинг друкованих та інтернет- медіа на предмет дотримання ними професійних стандартів проводиться Українським освітнім центром реформ з лютого 2012 року. Він охоплює Львівську, Донецьку, Харківську, Сумську, Вінницьку області та Автономну Республіку Крим. Кожний регіон  представлений шістьма регіональними друкованими та двома онлайн-виданнями. В цьому звіті наведено результати моніторингу за червень, що здійснювався з 17 по 23 червня 2013 року. Всього було проаналізовано : 661 матеріал друкованих видань та 263 матеріали новинних сайтів.

Детальніше про ситуацію у регіонах можна дізнатися зі звітів експертів на сайті УОЦР: http://cure.org.ua/ua/proekti/potochni-proetki/montoring-profesjnih-sta.html.

УОЦРвикористовує методологію моніторингу, що розроблена проектом «У-Медіа» ІнтерньюзНетворк(www.umedia.kiev.ua) спільно з Інститутом масової інформації (http://imi.org.ua) танеурядовою організацією «Телекритика» (www.telekritika.ua). 

Стисло про методологію

Моніторинг проводиться один раз на місяць по плаваючому графіку 1-3-2-4 тиждень. Експертами здійснюється оцінка засобів масової інформації власних регіонів та перехресне оцінювання за ротаційним планом, що дає можливість об’єктивного підходу.

Критеріями для відбору засобів масової інформації були суспільно-політична значимість, що стосується інтересів та прав більшості громадян; наявність власного контенту; обсяг та склад читацької аудиторії; наклад видання або ж кількість відвідувань сайту.

Кінцева оцінка проводиться за усередненими показниками, розрахованими на базі зведених власної та перехресної оцінки кожного регіону за відповідний період.

Моніторинг дотримання журналістських стандартів відбувався за шістьма критеріями: 1.Баланс думок / точок зору ; 2.Оперативність; 3.Достовірність (посилання на джерела); 4.Відокремлення фактів від коментарів; 5.Точність; 6.Повнота представлення фактів /інф. по проблемі.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 - матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 - цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 - експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 - безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 - матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 - «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Експертні групи сформовані з медіа експертів, викладачів факультетів журналістики, соціологів та працюючих журналістів по три особи в кожній регіональній групі. Робота експертів координується партнерськими організаціями УОЦР: Львівським прес-клубом, Агенцією регіонального розвитку (Донецьк), Харківським прес-клубом, Сумським та Вінницьким прес-клубами.Інформацію про експертів можна отримати на сайті Українського освітнього центру реформ: http://cure.org.ua.

Моніторинг дотримання професійних стандартів регіональними друкованими та онлайн медіа здійснюється громадською організацією Український освітній центр реформза підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіа грамотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медіа контенту.

Для моніторингу було відібрано по 6 регіональних друкованих та два онлайн -медіа у Львівській, Донецькій, Харківській, Сумській, Вінницькій областях та АРК. До цих видань увійшли: Вінниця: РЕАЛ, 33-й канал, РИА, Місто, Вінниччина, Газета по-українськи; Вінниця-інфо, Май він; Донецьк: Жизнь, Донбасс неделя, Донецкие новости, Вечерний Донецк, Вечерняя Макеевка, Панорама; Новости донбасса, Ура Информ; Крим: Голос Крыма, Крымская правда, Крымское время, Первая Крымская, Севастопольская газета, Крымская газета; Комментарии: Крым, Новый Севастополь; Львів: Високий замок, Експрес, Львівська пошта, Львівська газета, Ратуша, КП в Украине; Zaxid.net, ZIK; Суми: Данкор, Сумщина, Панорама, Ваш шанс, Вперед, Білопільщина; Сумиінфо, Express; Харків: Время, Слобідський край, Главное, Харьковские известия, Вечерний Харьков, Трибуна трудящих; Статус кво, Объектив.

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації УОЦР. Висновки й точки зору,що були висловлені в моніторингових звітах, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Інтерньюз Нетворк.

 

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90