УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
18.06.2013.

Аналітичний моніторинговий звіт КВІТЕНЬ 2013

УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ ЦЕНТР РЕФОРМ (УОЦР)
Аналітичний моніторинговий звіт
Квітень 2013

Політичне замовлення знову виривається вперед серед замовних матеріалів у  регіональних медіа

У квітні регіональні ЗМІ надрукували 18% матеріалів з ознаками політичного та комерційного замовлення, політичних – більше (11,2%). Дещо зменшилась кількість матеріалів із ознаками замовності в інтернет-виданнях - до 13,4% (у березні 15,3%).

Середній бал дотримання журналістських стандартів в інтернет медіа традиційно вищий за друковані: у друкованих - 3,98  бала; в електронних - 4,25 бала з можливих 6-ти.

Традиційно найкраще журналісти газет дотримуються достовірності (94 % публікацій); найгірше - стандарту «балансу думок» (36%  збалансованих матеріалів). Онлайн новини були визнані достовірними у 96% публікацій і збалансованими – у 27%.

Серед інтернет- видань позитивно  відзначились донецькі портали: «Новости Донбасса» та «Ура информ», які у квітні не розмістили жодного матеріалу з ознаками політичної та комерційної замовності .

 Сумскі сайти «Сумиінфо» та  «Express» зайняли першість в антирейтингу – 37%  оцінених у квітні новин пропонували читачам джинсу.

Моніторинг недобросовісної реклами («джинса» та немаркована реклама)

У квітні знову зросла кількість матеріалів із ознаками замовності політичної –11,2%  (у березні 8,4%), комерційної – 6,8% (у березні – 5,3%)  в регіональних газетах. Неналежно маркованої реклами майже стільки ж – 10,1%, як у березні –10,5%. Найбільше дезінформували читачів у квітні засоби масової інформації Донецька – 26,7% ( у березні – 17,6%); Сум –21% ( у березні – 17,9%) та Вінниці –19,8% (у березні –15,9%). Серед газет-лідерів, які продовжують наполегливо пропонувати читачам неправдиву інформацію: «Донецкие новости» –50% (25% у березні), «Вечерний Донецк» – 37, 8% (41%); сумські: «Вперед» – 42,5% ( 34%); «Білопільщина» –30% (28,6%);  «Ваш шанс» – 34% (12%); «Вінничина» – 44% (26,7%) та газета «33 канал» – 28,6% (17,7%); «Крымская газета» – 26,2% (8,3), «Крымская правда» – 22,9% (9,5%). 
У квітні експерти зафіксували у Донецькій, Вінницькій та Сумській областях кричущий факт: регіональні медіа цих областей переповнені джинсою, яку продукує медіа-клуб «На власний погляд» Українського журналістського фонду (Київ). «Під час моніторингу експерти зауважили, що у №28 за 10 квітня у розділі «Медіа клуб» газети «Вінничина»  та «33 канал» розмістили матеріали з ознаками політичної замовності від народних депутатів П.Симоненка і Н.Шуфрича та міністра Н.Королевської.», – загострюють увагу харківські експерти.

Онлайн.
В інтернет – виданнях у квітні кількість матеріалів із ознаками політичної та комерційної замовності дещо зменшилася – 13,4% (15,7%  у березні). 
Найбільше матеріалів з ознаками замовності в стрічці новин подали сайти Сум – 37% (24% у березні), Вінниці – 14%, Львова – 14% ( у березні 23%)  та сайти Харкова – 13% ( 7% у березні). Найчастіше подавали недостовірну інформацію львівські «ZIK» – 19%; «Сумиінфо»– 29 %; «Xpress » – 45%; харківський сайт «Статус Кво» –20%.

На думку незалежних експертів, онлайн - видання Донецька «Новости Донбасса» та «Ура інформ»  у квітні не розмістили жодного матеріалу з ознаками замовності та неналежним маркуванням, але у стрічці новин сайту «Новости Донбасса» зафіксовано 8% немаркованої реклами.

Інформаційна агенція «Zaxid. net» (Львів) підтримує позитивну тенденцію, що склалася в львівських електронних ЗМІ. Впродовж останніх п’яти місяців тут не зафіксовано жодного неналежно маркованого матеріалу.

У квітні кількість матеріалів з ознаками політичної  і комерційної замовності в друкованих медіа більша за їх кількість в інтернет на 5% (18% і відповідно в електронних –13,4%).

Найвищий відсоток матеріалів із ознаками політичної та комерційної замовності пропонують читачам сайти Сум – 37%, Вінниці – 14%, Львова 14%, Харкова 13% (діаграма вгорі).

Моніторинг дотримання професійних стандартів журналістики в регіональних ЗМІ

У квітні середній бал дотримання журналістських стандартів у шести регіонах майже не змінився відносно березня 3,98 (у березні 3,93) балів з можливих 6-ти. При цьому, певне покращення своєї професійності порівняно з минулим місяцем продемонстрували журналісти Криму – 5,02 бала (4,63 у березні), Донецька 4,56 бала (4,32), Львова  4,26  бала (3,91 у березні), Харкова – 4,7 бала (4,15 у березні)  та незначно Вінниці –3,83 бала (у березні 3,81). Натомість журналісти Сум погіршили свої фахові стандарти  до 3, 14 бала – (у березні 4,02).

Вже традиційно, у квітні журналісти найкраще дотримувалися стандартів достовірності  (94% повідомлень); точності (89%); відокремлювали факти від коментарів ( у 70% матеріалів ), але погано дотримувалися балансу думок (лише у 36%  публікацій). Тільки трохи більше, ніж у половині матеріалів інформація подавалася оперативно (59%) . В половині  оцінених публікацій журналісти неповно розкривали теми (повнота – 50%).

Моніторинг показує, що кількість матеріалів із ознаками комерційного та політичного замовлення знову поступово зростає і в друкованих, і в онлайн-виданнях.

Моніторинг друкованих та інтернет- медіа на предмет дотримання ними професійних стандартів проводиться Українським освітнім центром реформ з лютого 2012 року. Він охоплює Львівську, Донецьку, Харківську, Сумську, Вінницьку області та Автономну Республіку Крим. Кожний регіон  представлений шістьма регіональними друкованими та двома онлайн-виданнями. В цьому звіті наведено результати моніторингу за березень, що здійснювався з 11 по 16 березня 2013 року. Всього було проаналізовано 691 матеріал друкованих видань та 262 матеріали новинних сайтів.

Детальніше про ситуацію у регіонах можна дізнатися зі звітів експертів на сайті УОЦР:http://cure.org.ua/ua/proekti/potochni-proetki/montoring-profesjnih-sta.html.

УОЦРвикористовує методологію моніторингу, що розроблена проектом «У-Медіа» ІнтерньюзНетворк(www.umedia.kiev.ua) спільно з Інститутом масової інформації (http://imi.org.ua) танеурядовою організацією «Телекритика» (www.telekritika.ua).

Стисло про методологію

Моніторинг проводиться один раз на місяць по плаваючому графіку 1-3-2-4 тиждень. Експертами здійснюється оцінка засобів масової інформації власних регіонів та перехресне оцінювання за ротаційним планом, що дає можливість об’єктивного підходу.

Критеріями для відбору засобів масової інформації були суспільно-політична значимість, що стосується інтересів та прав більшості громадян; наявність власного контенту; обсяг та склад читацької аудиторії; наклад видання або ж кількість відвідувань сайту.

Кінцева оцінка проводиться за усередненими показниками, розрахованими на базі зведених власної та перехресної оцінки кожного регіону за відповідний період.

Моніторинг дотримання журналістських стандартів відбувався за шістьма критеріями: 1.Баланс думок / точок зору ; 2.Оперативність; 3.Достовірність (посилання на джерела); 4.Відокремлення фактів від коментарів; 5.Точність; 6.Повнота представлення фактів /інф. по проблемі.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 - матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 - цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 - експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 - безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 - матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 - «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Експертні групи сформовані з медіа експертів, викладачів факультетів журналістики, соціологів та працюючих журналістів по три особи в кожній регіональній групі. Робота експертів координується партнерськими організаціями УОЦР: Львівським прес-клубом, Агенцією регіонального розвитку (Донецьк), Харківським прес-клубом, Сумським та Вінницьким прес-клубами.Інформацію про експертів можна отримати на сайті Українського освітнього центру реформ: http://cure.org.ua.

Моніторинг дотримання професійних стандартів регіональними друкованими та онлайн медіаздійснюється громадською організацією Український освітній центр реформза підтримки USAID, наданої через «Інтерньюз Нетворк». Метою моніторингу є підвищення рівня медіа грамотності українського суспільства, стимулювання медіа до відповідальності, дотримання журналістських стандартів та підвищення якості медіа контенту.

Для моніторингу було відібрано по 6 регіональних друкованих та два онлайн медіа у Львівській, Донецькій, Харківській, Сумській, Вінницькій областях та АРК. 

Моніторинг є незалежною експертною оцінкою громадської організації УОЦР. Висновки й точки зору, що були висловлені в моніторингових звітах, можуть не збігатися з точкою зору USAID чи Інтерньюз Нетворк.

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90