УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
23.12.2019.

Нас вчитимуть управляти власними фінансами

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб у партнерстві з громадською організацією "Діловий клуб "Партнер" і Університетом банківської справи запускають трирічний Національний проєкт з фінансової грамотності.
 Протягом останніх років на різних рівнях і у різних форматах – у владних кабінетах, в експертному середовищі, в неурядових інституціях - ідуть інтенсивні розмови про необхідність розвитку фінансової грамотності населення. Попри всі зусилля та часом цілком успішні точкові ініціативи, до цього часу цілісної і осмисленої системи в цій справі бракувало. Стан фінансової грамотності залишався незадовільним.
 Про це свідчать факти. В грудні 2018 року, в числі інших 30 країн, в Україні вперше було проведено дослідження стану фінансової грамотності за методикою Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) - організації, яка, зокрема, опікується питаннями фінансової грамотності в усьому світі. За результатами цих замірів, Україна посіла останнє, тридцяте місце в рейтингу ОЕСР, набравши лише 1,6 бали з 21 можливого.
 Під час пресконференції 10 грудня 2019 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) оголосив про старт трирічного Національного проєкту з фінансової грамотності. Реалізацію проєкту ФГВФО почав спільно з партнерами - громадською організацією "Діловий клуб "Партнер" і Університетом банківської справи, але долучитися до нього запросив усіх бажаючих.

 

 

Презентуючи проєкт, заступник директора-розпорядника ФГВФО Андрій Оленчик назвав фінансову грамотність трендом №1 в світі і зазначив, що в українських громадян фінансова грамотність знаходиться на дуже низькому рівні. Дуже тривожним сигналом він назвав те, що найгірший результат показала вікова категорія 18-24 роки. Тому до підвищення фінансової грамотності в Україні залучили Міністерство освіти і науки України.

 


"З наступного року фінансова грамотність стане одним з тих трьох предметів, які старшокласники самостійно обиратимуть для вивчення", - зазначив присутній на пресконференції представник Міністерства освіти і науки Роман Гладковський.

У 2019 фінансову грамотність, за його словами, в порядку експерименту вивчали майже 20 тисяч учнів. До популяризації фінансової грамотності долучать також і позашкільні заклади. "Плануємо провести турнір між школярами з фінансової грамотності, за результатами якого буде визначено переможця", - пообіцяв Роман Гладковський.

 

 


Наразі вже існує чимало методичної літератури з підвищення фінансової грамотності. ФГВФО випустив серію відеороликів. На сайті Фонду також є онлайн-курс з фінансової грамотності, а на Facebook - сторінка ФінКульт https://www.facebook.com/fincultukraine/.
 "У перспективі плануємо проведення тренінгів для різних вікових категорій - від дітей до пенсіонерів. Будемо організовувати дні відкритих дверей в ФГВФО", - розповів Андрій Оленчик.
 Спеціальні тренінги з фінансової грамотності планують проводити окремо і для вчителів шкіл, щоб ті в перспективі могли передавати ці знання школярам. Також планується відкриття 1,5 тисячі Клубів фінансової грамотності по Україні. Буде розроблений навчальний курс "Сімейні радники".

 

У тому, що фінансову грамотність краще вивчати через гру, впевнений президент ГО "Діловий клуб "Партнер" Сергій Івагло. "Ми придумали грати і в процесі гри моделювати все те, що відбувається в житті. В процесі гри виробляються певні моделі поведінки. Там людина ризикує не справжніми грошима. Потім ці знання переносяться в реальне життя", - зазначив Сергій Івагло. У "Діловому клубі "Партнер" планують щотримісяця оцінювати динаміку змін рівня фінансової грамотності українців.


Мета Національного проєкту з фінансової грамотності, за словами Андрія Оленчика, - за 3 роки змінити фінансову поведінку 1 млн українців.
 "Українці повинні зрозуміти, що вони на фінансовому ринку - реальні гравці. Вони повинні відчувати себе тут захищеними. Фінансова безграмотність в кризових ситуаціях породжує паніку. Цього не повинно бути", - зазначив Андрій Оленчик.
Залишається сподіватися, що плани з підвищення фінансової грамотності українців будуть успішно реалізовані.

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90