УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
11.05.2012.

Оперативність, точність та посилання на джерела - основні критерії, яких дотримуються ЗМІ на Харківщині

У квітні Харківський прес - клуб  продовжив моніторинг  регіональних ЗМІ на дотримання журналістських стандартів та ознаки політичної і комерційної замовності або «джинси».
Для моніторингу були відібрані шість газет: «Время», «Слобідський край», «Главное», «Харьковские известия», «Вечерний Харьков», «Обрії Ізюмщини» та два Інтернет-видання «Статус кво» та  «Об’єктив».
Період проведення моніторингу – 9-14 квітня. Для тижневиків «Главное» та «Обрії Ізюмщини» моніторинг здійснювався два тижні – з 2 до 14 квітня.
Загалом оцінено 129 матеріалів у друкованих виданнях і 42 – в он-лайн.
 Можна констатувати, що кількість «джинси» у друкованих регіональних ЗМІ в квітні порівняно з березнем зменшилась, але зросла кількість неналежно маркованих матеріалів.                                           Експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко виявили у друкованих виданнях 15 неналежно маркованих матеріалів, у березні таких матеріалів було 11.  41 матеріал (46 у березні)  можна зарахувати до так званої «джинси»: 25 матеріалів з ознаками політичної  замовності (27 у березні) та 16 комерційної (19 у березні). В он-лайн виданнях ІА«Статус кво» та  МГ «Об’єктив» неналежно маркованих матеріалів у березні не було, а у квітні 6. Кількість матеріалів   з ознаками політичної  чи економічної  замовності 11 проти 14 у березні.
 Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 - матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 - цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 - експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 - безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 - матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 - «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.
Так виглядають результати по «джинсі» у квітні :
Щодо визначення відповідності стандартам експерти керувалися  такими критеріями: 1 - баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 - оперативність; 3 - достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 - відокремлення фактів від коментарів 5 - точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 - повнота представлення фактів чи інформації з проблеми.
Підсумкові бали за всіма критеріями відповідності стандартам виглядають так:
«Вечерний Харьков»  - 85 балів  -  53 у березні
«Слобідський край» - 83 бали - 80 у березні  
«Время» - 79  балів - 96 у березні
«Харьковские известия» -  62 бали -  75 балів у березні  
«Обрії Ізюмщини» - 49 балів  - 37 у березні
«Главное» -  36 балів  - 45 у березні
«Статус кво» - 77 балів 78 у березні  
«Об’єктив» - 84 бали  -  78 у березні
Якщо говорити окремо про критерії, то найулюбленіші  у харківських ЗМІ: оперативність; посилання на джерела та точність.
Найбільш проблемними критеріями для ЗМІ залишаються: баланс думок та повнота представлених фактів.
Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90