УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
21.11.2018.

Прес-тур «Шлях до енергоефективності. Успішні історії Чернігова»

20.11.2018 відбувся прес-тур до міста Чернігів в якому прийняли участь журналісти Запорізької, Полтавської, Чернігівської та Київської областей. Було насичено та цікаво. Велика подяка учасникам за актуальні питання та Чернігівській міській раді за підготовлені матеріали та презентацію.

 

Довідка для преси по місту Чернігів.


У місті налічується 190 будівель бюджетної сфери міста. Середня енергозатратність  будівель становить 187,1 кВт*год/м2 при тому, що європейські норми становлять 40-70 кВт*год/м2.

З метою управлінням енергоспоживанням в місті у 2007 році,  при управлінні економіки міської ради створено відділ енергозбереження та впроваджена система енергоменеджменту в бюджетних будівлях.

У 2011 році Чернігів долучився до Європейської ініціативи «Угода мерів» та взяв зобов’язання зменшити викиди СО2 та підвищити енергоефективність на своїй території. У рамках співпраці розроблено та затверджено стратегічний документ міста із впровадження енергоефективних заходів - План дій зі сталого енергетичного розвитку м. Чернігова на 2015-2023 роки, який включає більше 70 проектних пропозицій вартістю 1,2 млрд. грн. 

В місті діє програма підвищення енергоефективності в бюджетних установах м. Чернігова на 2017-2027 роки, якою охоплено 100 закладів і установ, що утримуються з міського бюджету. Програма розрахована на 11 років вартістю 553 млн.грн. За 2017-2018 роки за рахунок коштів програми буде впроваджено енергоефективних заходів на 68 млн. грн.

Проводиться робота щодо залучення міжнародної фінансової і технічної допомоги. Місто має досвід співпраці з проектами українсько-німецького співробітництва (GІZ), Агенства США з міжнародного розвитку (USAID), НЕФКО, Світовий банк, Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк та іншими.

За рахунок коштів міського бюджету на реалізацію міської програми з енергозбереження, виконання капітальних ремонтів, коштів державного бюджету та фінансово-технічної допомоги від міжнародних організацій було впроваджено ряд технічних заходів у бюджетних установах та закладах:

- облаштовано системами автоматичного регулювання споживання тепла з обладнанням вузлами обліку споживання енергоносіїв (ІТП) в 52 бюджетних будівлях;

- проведено гідрохімічну промивку систем опалення у 58 закладах освіти, 5 закладах культури та 4 установах охорони здоров’я;

-  встановлено для потреб гарячого водопостачання сучасні теплообмінники у 4 закладах освіти замість неефективних швидкісних теплообмінників;

- встановлено обладнання для дистанційної передачі даних з вузлів обліку енергоносіїв та керування ІТП (диспетчеризація) у 16 закладах освіти;

- встановлено металопластикові енергоефективні конструкції у 45 закладах освіти, 9 установах охорони здоров'я, 9 закладах культури та 11 адміністративних установах. Загалом замінено 28,1 тис. м кв. віконних та дверних конструкцій.

- реконструйовано 24,2 тис. кв. м дахів у 27 бюджетних будівлях міста.

- замінено освітлення на енергоефективне в 64 бюджетних будівлях (у т. ч. у 45 садочках,16 школах, 2 закладах охорони здоров’я та адмін. будівлі).

- замінені лічильники активної енергії на прямоточні активної та реактивної у 12 закладах освіти.

 

У 2012 році у рамках реалізації проекту USAID "Реформа міського теплозабезпечення в Україні" здійснено енергоефективну реновацію дитячого навчального закладу № 71. Замінено вікна та вхідні двері на енергоефективні, утеплено зовнішні стіни будівлі, виконано ремонт та утеплення даху. Вартість проекту 2,5 млн. грн., співфінансування USAID - 900 тис. грн.  Споживання теплової енергії будівлею закладу зменшилось на 30 %.

У 2013 році проведено енергоефективну реновацію старої будівлі колегіуму № 11. Виконані роботи з заміни вікон та дверей, утеплено стіни, цоколь, підвал та горище будівлі. Вартість проекту 2,2 млн. грн., з яких співфінансування GIZ майже 1 млн.грн. В результаті споживання тепла скоротилось на 35%.

У 2015-2017 роках внаслідок успішного попереднього досвіду реалізовано проект енергоефективної реновації нового корпусу ЗНЗ №11. Замінено вікна, утеплено фасад, замінено покрівлю з пласкої на шатрову. На впровадження заходів спрямовано майже 17 млн.грн, з яких 12,8 млн – кошти державного фонду регіонального розвитку. Заплановано отримати економію до 30% від споживання теплової енергії.

Впроваджуються енергоефективні заходи підприємствами сфери тепло, водопостачання та водовідведення і житлово-експлуатаційними підприємствами.

Проводяться роботи з модернізації котелень, часткової заміни та ізоляції мереж теплопостачання. Виконувалось оснащення багатоквартирних житлових будинків засобами обліку споживання води, встановлювались реле часу та сутінкове реле.

Чернігівським Водоканалом залучено 23 млн. дол. США кредитних коштів Світового банку: замінено аварійні ділянки водопровідних та каналізаційних мереж, насосне обладнання на артезіанських свердловинах та в каналізаційних насосних станціях,  проведено реконструкцію системи каналізації одного з мікрорайонів міста, проведено реконструкцію ділянки каналізаційного колектора та придбана сучасна спеціалізована техніка. За результатами впроваджених заходів скорочення втрат води становило  з 27% до 21%, споживання електроенергії - майже на 35 %.

Впроваджено щоденний моніторинг споживання енергоресурсів бюджетними будівлями. Щоденно проводиться аналіз споживання енергоресурсів 190 бюджетних будівель міста та здійснюється оперативний контроль. За підсумками 2017 року скорочення споживання енергоресурсів за результатами моніторингу становило більше 1,0 млн грн.

На впровадження енергоефективних заходів у місті, у рамках виконання  Плану дій зі сталого енергетичного розвитку м.Чернігова на 2015-2023 роки, за 2015-2018 роки було спрямовано більше 450 млн грн. Зменшення  викидів СО2 за результатами впроваджених заходів становило 5% до базового рівня (2008 рік), економія енергоресурсів до базового рівня становила 164,7 тис. МВт/г.

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90