УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
31.08.2011.

Журналісти вперше спостерігали, як працює автоматизована система ведення державного земельного кадастру – на робочому місці працівника районного відділу земельних ресурсів

    30 серпня в рамках спільного проекту Держземагентства України та Світового банку відбувся прес-тур для журналістів до відділу земельних ресурсів у Гайсинському районі (Вінницька область) з теми «Як діє автоматизована система ведення державного земельного кадастру».
    Близько 40 представників центральних та регіональних ЗМІ вперше мали змогу спостерігати за роботою автоматизованої системи ведення державного земельного кадастру в реальному часі.
    У Гайсинському районі система діє в пілотному режимі. Саме там представники ЗМІ отримали нагоду спостерігати за роботою працівника районного відділу земельних ресурсів, який вводив дані та оформлював державний акт – безпосередньо на робочому місці. «Ми відкрили завісу, за якою тривалий час для ЗМІ, а, отже, і для громадян залишалося питання, що ж таке кадастр і що відбувається з документами після того, як громадяни здають їх до відділу земельних ресурсів? Зараз ми в умовах конкретного районного відділу демонструємо, як виглядає автоматизована система ведення кадастру, як вона функціонує, які дані містить, як рухаються документи і роз’яснюємо всі аспекти, пов’язані з нею, які цікавлять журналістів”, - зазначив перший заступник голови Держземагенстсва Артем Кадомський.
    У приміщенні Гайсинської райдержадміністрації представник консорціуму-розробника АС ДЗК «ILS» Ігор Попів провів спеціальну презентацію, в якій розповів, як влаштована система. Він повідомив, що її архітектура складається з 3-х рівнів – центрального, регіонального та районного/міського, а вся система є наскрізною. Це центральний рівень (там розташовані центральний реєстрацій, центральний кадастровий сервер та сервер баз даних); регіональний, де розташовані регіональний реєстраційний, регіональний кадастровий сервери та регіональний сервер баз даних; районний/міський – близько 650 представництв, де розташовані робочі станції. Саме за роботою одного з таких представництв 3-го рівня і спостерігали в Гайсині журналісти.
   Представники ЗМІ отримали унікальну нагоду зазирнути також на «кухню» - побачити, як виглядає з робочого місця працівника регіонального представництва повний обсяг інформації про ділянку.
Щодо інформації, яка буде доступна для перегляду в он-лайн режимі всім громадянам, повідомив під час брифінгу Артем Кадомський, це будуть всі дані про земельну ділянку – окрім тих даних про власника, що захищені законом про «Захист персональних даних».
   Він наголосив, що Законом «Про Державний земельний кадастр» уперше врегульовано порядок ведення кадастру, який має забезпечити функціонування ринку земель та гарантування прав власності на землю». Інструментом ведення кадастру є автоматизована система. Він зазначив, що «затримка зі створенням системи була викликана тим, що навіть після ухвалення в 2004 році Закону «Про реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмеження», який передбачав реєстрацію прав як на землю, так і на іншу нерухомість одним органом, не було консенсусу, хто ж має вести кадастр».     Тепер компроміс досягнуто, і, за словами Кадомського, «терміни, в які створюється земельний кадастр в Україні, не мають прецедентів у світі». Водночас він повідомив, що Світовий банк, представники якого також ознайомилися з пілотною версією АС ДЗК в Гайсині, дав високу оцінку якості програмного забезпечення української АС ДЗК. Серед важливих наслідків запровадження автоматизованої системи Артем Кадомський відзначив «суттєве зменшення можливостей для проявів корупції у системі земельних ресурсів».
   Ігор Долинський, директор департаменту Державного земельного кадастру Держземагентства наголосив, що запровадження системи суттєво скоротить час роботи з документами. Якщо раніше працівники районних відділів змушені були фізично перевозити документи в область на перевірку, а потім везти їх назад, при цьому значна частина роботи відбувалася «вручну», що збільшувало вірогідність помилок, - то з уведенням АС ДЗК документи відсилаються на перевірку і перевіряються автоматично. Це і скорочує час, і практично унеможливлює помилки. Окрім того, автоматизована система передбачає суворе дотримання черговості видачі документів та унеможливлює їх оформлення «поза чергою». Робота за принципом «єдиного вікна» значно простить процес спілкування громадян з державним органом – адже подавати та забирати документи вони будуть в однієї людини – кадастрового реєстратора.
За словами Долинського, зараз в базі вже є інформація про 14 мільйонів земельних ділянок, а внести треба ще про близько 17 мільйонів. Переважно це інформація на паперових носіях, яку потрібно оцифрувати та перевірити. Окрім того, система наповнюється якісним картографічним матеріалом. За його словами, серед того, що необхідно зробити для запуску АС ДЗК, – це навчити персонал.
   Хто адмініструватиме цю систему і яке коло функцій має бути покладене на адміністратора? За словами директора ДП «Центр Державного земельного кадастру» Олександра Філатова, до обов’язків адміністратора буде входити, зокрема, «заливка» даних, ведення та захист інформації, архівація, резервування, підтримка каналів зв’язку, забезпечення безперебійного функціонування. Центр представлений сьогодні мережею, яка нараховує 3,5 тисячі працівників, тож готовий до адміністрування АС ДЗК.
   Створення АС ДЗК відбувається в рамках проекту Світового банку «Видача державних актів на право власності на землю в сільській місцевості та розвиток системи кадастру». Відповідаючи на запитання про терміни запуску системи, директор проекту Сергій Кубах повідомив, що на вересень заплановано підключення до АС ДЗК двох областей – Вінницької та Харківської, а на кінець 2011 року це вже буде вся Україна. Він також повідомив, що вже створено картографічний матеріал на близько 80% території України, а до середини 2012 року цю роботу має бути завершено.
   На запитання журналістів відповіли також начальник головного управління Держкомзему у Вінницькій області Олексій Коник та начальник відділу земельних ресурсів у Гайсинському районі Лариса Григораш.

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90