УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
11.05.2012.

Журналістські стандарти: яку оцінку отримала вінницька преса

27 квітня об 11.00 у приміщенні «Вінницького прес-клубу» (Соборна, 68) відбулося засідання на тему «Журналістські стандарти: яку оцінку отримала вінницька преса». Участь у засіданні брали вінницькі експерти з моніторингу ЗМІ Ірина Ярошинська та Юрій Пархомчук. Моніторинг координується Громадською організацією «Інститут масової інформації».

У Вінницькій області з лютого 2012 року здійснюється оцінювання наступних 6 друкованих ЗМІ: «33-й канал», «РІА», «Реал», «Місто», «Вінниччина» та «Газета по-українські», а також двох он-лайн видань – «Вінниця-інфо» та «Моя Вінниця». Нашу область визначили однією із шести, де цього року здійснюється моніторинг ЗМІ регіональними та зовнішніми експертами. Так, у лютому зовнішній моніторинг вінницьких ЗМІ здійснювала експертна група з Донецька. У березні вінницькі ЗМІ оцінювали експерти із Автономної Республіки Крим.

Зокрема, щодо наявності матеріалів із ознаками замовності, у березні було оцінено 171 матеріал у друкованих і 49 – в он-лайн виданнях. 11 друкованих матеріалів із 146 були кваліфіковані експертами як такі, які мають ознаки політичної заможності, 14 – комерційної і 2 – «неналежно марковані». Експерти радять редакторам вінницьких видань більш уважно ставитися до друку рекламних матеріалів «на замовлення», відповідно їх маркуючи. Належне маркування має дозволити читачу зробити відповідний висновок: поява подібного матеріалу у видані не є стандартом редакційної політики, а результатом певних домовленостей із замовниками на появу подібних публікацій.

Серед он-лайн матеріалів цей показник за вибірковий період становив 3 матеріали із ознаками політичної замовності. Експерти зазначають, що більшість он-лайн видань продовжують зловживати «паркетними» матеріалами. Тобто, матеріалами, які є прямим передруком прес-релізів без авторського доопрацювання. Також у такому випадку он-лайн виданням не варто ставити власні підписи під подібним інформаційним повідомленням.

У розрізі моніторингу журналістських стандартів серед відібраних матеріалів експерти оцінювали 123 матеріали у друкованих ЗМІ та 22 матеріали он-лайн видань. Матеріли оцінювалися за 6 критеріями: «баланс думок\точка зору», «оперативність», «достовірність», «відокремлення фактів від коментарів», «точність», «повнота представлених фактів». Максимальну оцінку «6» балів не отримало жодне видання. Середній бал щодо дотримання журналістських стандартів у вінницьких ЗМІ склав – 3.81. Типовим для всіх видань є: відсутність коментарів усіх сторін щодо порушеної проблеми (баланс думок), повнота представлених фактів (як виникла проблема і які можливі варіанти її вирішення). Подібний показник, на думку експертів, свідчить про «швидку», а не «якісну» роботу журналістів над матеріалами.

Для довідки: Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 – матеріла відстоює або просуває інтереси однієї сторони; 2 – цілком або майже ідентичний матеріал надрукований в інших ЗМІ; 3 – експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 – безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 – матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 – «протокольні» матеріали з заходів чиновників\політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Щодо визначення відповідності журналістським стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 – баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 – оперативність; 3 – достовірність (категорія передбачає  наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 – відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 – точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 – повнота представлених фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).

Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтреньюз Нетворк».

Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оціночними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може вважатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90