УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
28.07.2013.

Результати моніторингу ЗМІ: Вінниця, червень 2013

ВІННИЦЯ
Червень 2013


Вінницька експертна група оприлюднила результати червневого моніторингу шістьох друкованих місцевих видань та двох он-лайн видань. В цілому було оцінено 100 публікацій в газетах «33-й канал», «РІА»,  «Реал», «Вінниччина», «Місто» та «Газета по-українськи» та 42 публікації в Інтернет-виданнях – «Вінниця-інфо» та «МайВін».  Всього оцінено 142 журналістські роботи. Моніторинг здійснювався в червні двома експертними групами – з Вінниці та Донецька.

«Джинси»  поменшало – стандарти знизились

Політична та комерційна активність преси у перший літній місяць – знизилася. Такий висновок можна зробити за результатами червневого моніторингу вінницької преси. За останні місяці – це рекордний від «джинси» показник – 13%. Так із ознаками політичної активності ми спостерігаємо – 7 публікацій, із ознаками комерційної – 6. Цікаво й те, що матеріали стосуються в основному місцевої політики. Активну суспільно-політичну позицію проявив в цьому місяці на сторінках газет лідер обласної організації «Фронту змін», депутат обласної ради Сергій Кудлаєнко. Йому присвячені публікації практично у всіх виданнях. Хоча вони не стосуються «великої політики», а присвячені «добрим справам», очевидно, що присутність у ЗМІ була потрібна політику напередодні об’єднавчого з’їзду ВО «Батьківщини» та «Фронту змін», де розглядалися і кадрові регіональні питання.

Приємно відзначити і зменшення комерційної джинси. Рекордсменом є газета РІА. Для неї це подвійний рекорд – найменша за останні місяці кількість матеріалів із ознаками комерційної замовності. Варто відзначити і особистий рекорд газети «Вінниччина»: лише один матеріал «джинси». Газета «Реал» - є лідером «чистого без джинсового інформаційного простору».

Загалом картина виглядає так:

Стосовно он-лайн видань, то у червні на сайтах ми не спостерігаємо комерційних публікацій.  Маємо лише невелику кількість публікацій, які віднесимо до «політичних».

ДОТРИМАННЯ ЖУРНАЛІСТСЬКИХ СТАНДАРТІВ

Катастрофічною виглядає ситуація стосовно дотримання журналістських стандартів. Якщо у квітні експертна група відзначала якість підготовлених матеріалів (найвищий показник у РІА – 5.3), то у червні практично жодне видання не змогло подолати «4-бальний» бар’єр. Середня оцінка – 3.76. Таке погіршення, можливо, зумовлено початком літніх відпусток і збільшенням навантаження на творчі колективи. Найбільший бал у газети «Вінниччина» - 4.33. Варто відзначити і наступне: вперше за рік якість он-лайн видань за загальними підсумками більше ніж друкованих – 3.9.

Загалом результати червневого моніторингу виглядають так: 

 

 

Думка донецьких експертів

У червні місяці перехресний моніторинг вінницької преси здійснювався експертами з Донецької області. Цього разу думки всіх експертів цілком збіглися як по визначенню матеріалів із ознаками замовності, так і стосовно дотримання журналістських стандартів. Зокрема керівник експертної групи Валерій Кочуїв відзначив, що за дотриманням журналістських стандартів серед вінницької преси достойно виглядає газета РІА. А ще експертів приємно вразила газета «Реал», де відсутні матеріали із ознаками політичної та комерційної замовності.

Моніторинг здійснювала група вінницьких експертів у складі Наталі Болховської, Юрія Пархомчука та Ірини Ярошинської.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 – матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 – цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 – експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 – безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 – матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 – «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Щодо визначення відповідності стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 – баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 – оперативність; 3 – достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 – відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 – точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 – повнота представлення фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає  вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).

Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк».

Просимо взяти до уваги! 
Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.
Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може бути трактована як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90