УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
18.07.2012.

Результати моніторингу ЗМІ: Крим, червень 2012

Крим
Червень, 2012

   Громадська організація «Асоціація вільних журналістів» з 4 по 10 червня  здійснювала моніторинг кримських газет  «Крымская правда», «Крымское время», «Первая крымская»,  «События», «Голос Крыма», «Севастопольская газета» та он-лайн  видань «Крымское эхо» і «Новый Севастополь».
Моніторинг прихованої реклами
   Група експертів визначила у вище перелічених виданнях:

                                                                                                                                    19  матеріалів, що відносяться до прихованої реклами, з яких  умовно марковані.

За даними моніторингу, найбільшим покупцем інформації без грифу «реклама» виявилась газета «Первая  крымская».
   У червні кількість немаркованої політичної реклами зросла удвічі - з 9 до 19. З  них 8 публікацій  - на підтримку   Партії регіонів, 6 - об'єднаної опозиції.  3 матеріали - політична реклама голови партії "Союз" Льва Миримського,  2 з них опубліковані в газеті "Крымское время", близькій до керівництва партії "Союз". Немаркована політична реклама в цьому виданні друкується  під рубриками "Кримчанам на замітку", "Актуально". У газеті  "Первая крымская"  розміщується "джинса" різних політичних сил   під рубрикою "Політика+Політика" Таким чином  газети вводять в оману своїх читачів - рекламні матеріали видаються за журналістські. У газеті "Голос Крима" чітко маркуються  всі рекламні матеріали.
   Більшість комерційних  матеріалів складають  нечітко марковані, ті, що розміщуються  упродовж тривалого часу,  - реклама банків, віконних технологій, операторів мобільного зв'язку, фінансові консультації("Первая крымская", "События", "Севастопольськая газета").
МОНІТОРИНГ ДОТРИМАННЯ СТАНДАРТІВ
   98 матеріалів з вище перелічених газет і 45 - з онлайн-видань були оцінені на відповідність професійним стандартам за наступними критеріями:  баланс думок /точок зору; оперативність; достовірність, посилання на джерела; відділення фактів від коментарів; точність; повнота представлення фактів \ інформації по проблемам.  Головними нормативними джерелами, де відображені ці стандарти, являються Кодекс професійної етики українського журналіста, Етичний кодекс українського журналіста, Декларація принципів поведінки журналістів (Міжнародній федерації журналістів) і міжнародні стандарти і принципи журналістської етики.
   За даними моніторингу,  в червні найбільша кількість порушень  в онлайн-виданні  "Крымское эхо" (2,68 з 6)  - інформація подається тільки з однієї точки зору, тобто не дотримується стандарт збалансованості думок, а також факти не відокремлюються від  коментарів. Це можна пояснити тим, що  третина  матеріалів у виданні присвячена  обговоренню закону про мовну політику, до якої були залучені  прихильники однієї політичної сили, думка якої є близькою редакційній політиці видання.      Крім того, виявлено порушення з дотримання професійних стандартів  у газетах «Крымское время»  та «События»  (3,31 балів і 3,07) -  також не дотримується балансу думок, не відділяються факти від коментарів, подається неповна інформація з проблеми, не надається історія питання (бекграунд).  На думку експертів,   порушення в цих виданнях викликані тим, що  третина матеріалів носить замовний характер. Крім того є тиск на колектив редакції з боку власників.
Експерти відмітили високі показники з дотримання професійних стандартів в матеріалах «Крымской правды»  і  "Нового Севастополя" - 4,81 і 4,65.

Просимо взяти до уваги!
Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінювальними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.LinkedIn Google+ Facebook Twitter AddthisДодані файли:
files/slon/ZvitKrymJune.pdf

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90