УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
01.04.2013.

Результати моніторингу ЗМІ: Харків, лютий 2013

Харків
Лютий 2013

 З  4 по 9 лютого 2013 року  Харківський прес - клуб  продовжив моніторинг  регіональних  ЗМІ: газет «Вечерний Харьков», «Время», «Слобідський край», «Харьковские известия»   харківського випуску  «Комсомольская правда в Украине»,  «Трибуна трудящих», та інтернет-видань «Статус кво» та  «Об’єктив».

Для моніторигу використана методологія Інтерньюз Нетворк, яка розроблена разом з Інститутом масової інформаії (ІМІ) та Телекритикою.  

Моніторинг має на меті визначення відповідності матеріалів стандартам журналістики та відстеження наявності матеріалів із ознаками замовності. експерти мають зробити висновок щодо ознак політичної, комерційної замовності та щодо неналежного маркування. (До останніх  відносяться матеріали з ознаками реклами, марковані іншим чином, ніж словами «реклама» або «на правах реклами»).

Загалом оцінено  105 матеріалів  у друкованих виданнях і 42– в он-лайн. Нагадаємо, що для аналізу експерти відбирали суспільно важливі матеріали і відкидали такі, що марковані як «реклама» і «на правах реклами», інтерв’ю, короткі інформаційні повідомлення, замальовки, світські новини, фотофакти, спортивні матеріали, прогнози, передбачення.

На думку експертів найбільшою несподіванкою лютого стала велика кількість джинси на сайті «Статус кво» - 38%, більше було лише підчас виборів в жовтні 2012  - 44%

Як показує моніторинг лютого відсоток «джинси» у харківській пресі зменшився до 18% у січні було 19%,  у грудні він складав - 20%

Майже в тричі  зменшилась кількість матеріалів з ознаками замовності і в стрічках новин ІА «Медіа групи «Об»єктив». 5 % проти 14% у січні та 26% у грудні.

 Лютий 2013

Харківські регіональні експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко у лютому аналізували інформаційний простір Криму. і звернули увагу, що у суботу 9 лютого паралельно в  газетах  «Крымская правда» і «Вечерний Харьков» вийшов матеріал  Н.Линевича «Украина и Литва: к общему будущему», а у суботньому номері харківського «Слобідського краю» та кримського тижневика «Первая крымская»  надруковано статтю Я.Чоломбітько «Вітер змін з Балтики». У цьому факті експерти вбачають  ознаки замовності.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 - матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 - цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 - експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 - безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 - матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 - «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Моніторинг оцінки дотримання  стандартів у друкованих та електронних ЗМІ Криму харківськими експертами показав ті ж проблеми, що і на Харківщині. Матеріалам бракує балансу думок та повноти представлених фактів. Загальний середній бал за критеріями кримчанам  експерти з Харкова поставили вищий 3,63 ніж в харківським  друкованим ЗМІ (харківським 3,03), середній бал для 3,69 для електронних (харківським он-лайн виданням 3,40 ).

У харківських друкованих ЗМІ  моніторинг лютого показав незначне підвищення загального балу дотримання журналістських стандартів 3,03 у січні 3,01. Щодо дотримання стандартів, експерти при максимальній оцінці 6 за кожен матеріал (1 бал за кожний із 6 критеріїв) вивели  такі середні оцінки за матеріали  

Щодо дотримання окремих стандартів, то на першу позицію в друкованих виданнях, як і у минулі місяці, вийшли:

                                                                        лютий             січень              грудень

Достовірність (посилання на джерела)                     0,79                 0,75               0,76

На другій позиції;

Точність                                                              0,68                0,74                 0,78

 Далі ідуть:

Відокремлення фактів від коментарів                       0,48                 0,54                 0,59

Оперативність                                                      0,46                 0,47                 0,47

 Проблемними залишаються критерії: баланс думок / точок зору та повнота предст.фактів /інф.по проблемі . Хоча у лютому дещо поліпшилася ситуація з критерієм баланс  думок

                                                                         0,36                0,21                  0,27

Цього місяця найкритичніша ситуація з критерієм– повнота представлених фактів

                                                                         0,26                0,29                  0,38

Кримські експерти, які аналізували  публікації  харківської преси оцінили їх вище. Загальний бал за критеріями склав - 3,51.

В електронних  ЗМІ  Харкова у лютому загальний бал дотримання журналістських стандартів  виріс 3,40 порівняно з січнем 3,29 та груднем, але не піднявся до листопадового – 3, 69 з шести можливих балів.

Рейтинг критеріїв он-лайн ЗМІ Харкова виглядав так:

проблемні:                                                     лютий                         січень              грудень  

«баланс думок» -                                            0,33                            0,24                  0,38

«повнота фактів»-                                           0,40                            0,25                  0,21

середні:

 «відокремлення фактів від коментарів               0,66                            0,62                  0,50 

 «оперативність»                                             0,58                            0,69                  0,50

найвищі показники:

«достовірність (посилання на джерела)             0,84                            0,94                   0,74

«точність»                                                     0,79                            0,80                   0,67

Кримські експерти, які аналізували  матеріали зі стрічок новин ІА «Статус кво» та медіа групи «Об»єктив»  оцінили їх вище. Загальний бал за критеріями склав 4,57 з шести можливих балів.

Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк». Регіональні експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко перед початком виконання проекту  пройшли навчання з методики здійснення моніторингу медіа в «Інтерньюз Нетворк».

Щодо визначення відповідності стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 - баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 - оперативність; 3 - достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 - відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 - точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 - повнота представлення фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає  вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).

 Просимо взяти до уваги!

Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.

 

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90