УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
11.03.2013.

Результати моніторингу ЗМІ: Крим, січень 2013

Крим 
Січень,  2013

Громадська організація «Асоціація вільних журналістів» з 22 по 26 січня  здійснювала моніторинг кримських газет  «Крымская правда», «Крымское время», «Первая крымская»,  «Крымская газета», «Голос Крыма», «Севастопольская газета» та онлайн- видань «Крым.Комментарии» і «Новый Севастополь».

Моніторинг прихованої реклами

Група експертів визначила у вище перелічених виданнях: 11  матеріалів, що відносяться до прихованої реклами, з яких 6 умовно марковані. 

Назва видання

Кількість матеріалів з ознаками  замовних

Немарковані (джинса)

З них умовно

марковані

Всього

Комерційні

Політичні

Всього

«Голос Крыма»

3

0

3

3

3

«Крымская правда»

1

0

1

0

1

«Крымское время»

1

1

2

0

2

«Первая крымская»

2

0

2

2

2

«Севастопольская газета»

1

0

1

1

1

«Крымская газета»

0

1

1

0

1

Всього в друкованих  ЗМІ

8

2

10

6

10

Он-лайн видання

 

 

 

 

 

«Крым. Комментарии»

0

1

1

0

1

«Новый Севастополь»

0

0

0

0

0

 

 

 

 

 

 

Усього

8

3

11

6

11

 За даними моніторингу, найбільшим покупцем інформації без грифу «реклама» виявилась газета «Голос Крыма». У газеті опубліковано 3 рекламних оголошення ГО Юстиція, усі вони промарковани умовним значком "Р".

В порівнянні з минулим місяцем кількість джинси зменшилась, з 17 до 11. З них 3 матеріали - політична джинса, 8 - комерційна. Серед комерційної реклами - 6 нечітко марковані графічні блоки, які розміщуються в газетах впродовж тривалого часу, 1 матеріал в "Крымской правде" про послуги банку (Алексей Ермолин «Копилка с гарантией»)  і 1 - реклама курортів Єгипту в газете "Крымское время» (Александр Рыженко «Фантастические рыбки, дворцы для курортников и All inclusive»).

Політична реклама голови партії "Союз" Льва Миримського опублікована в газеті "Крымское время", близькій до керівництва партії "Союз" , "Кримська газета", засновники якої підтримують Партію регіонів, публікує матеріал про виконання депутатами-регіоналами наказів виборців (Мария Светлова "Елена Нетецкая: Единая крымская команда держит слово"), Онлайн-видання "Крим. Коментарі" розмістила заяву  політичної партії "Русское  единство" з приводу  дитячого протитуберкульозного санаторію в Алупці,  захоплення землі у якого  схвилювало кримську громадськість  і було найгарячішою темою в ЗМІ в останні тижні січня.

Експерти також визначають невелику кількість джинси у вінницьких  виданнях – 12,77% в друкованих і 2,33% - в онлайн-видданнях, з яких  також більш комерційної джинси (8 з 13).. Зменшення кількості маркованої і немаркованої реклами в ЗМІ характерно для початку року.

Всього було проведено дослідження 148 публікацій в кримських ЗМІ і 137 - у виданнях Вінниці на виявлення матеріалів з ознаками замовлених.

МОНІТОРИНГ ДОТРИМАННЯ СТАНДАРТІВ 

98 матеріалів з вище перелічених кримських  газет і 43 - з онлайн-видань  і 92  публікації вінницьких газет и 35  - з  онлайн-видань були оцінені на відповідність професійним стандартам за наступними критеріями:  баланс думок /точок зору; оперативність; достовірність, посилання на джерела; відділення фактів від коментарів; точність; повнота представлення фактів \ інформації по проблемам.  Головними нормативними джерелами, де відображені ці стандарти, являються Кодекс професійної етики українського журналіста, Етичний кодекс українського журналіста, Декларація принципів поведінки журналістів (Міжнародній федерації журналістів) і міжнародні стандарти і принципи журналістської етики.

Експерти відмічають, що  найбільш дотримуються професійних стандартів журналісти онлайн- видань. Так,  матеріали "Нового Севастополя" впродовж півроку високо оцінювалися експертами: 

Липень 2012

серпень

вересень

жовтень

листопад

грудень

Січень 2013

4,64

4,59

4,33

4,73

4,43

4,95

4,95

Новини сайту відповідають вимогам професійної журналістики - оперативність,   відділення фактів від коментарів, достовірність і повнота інформації, але, як і у більшості журналістських матеріалів кримських ЗМІ, не завжди дотримується баланс думок   (0,23 з 1).

На другому місці газеті «Первая  крымская» і  «Крымская газета»  - 4,56 , 4,42. Тут також найчастіше порушується баланс думок - інформація подається з однієї точки зору  - і низькі бали в рядку "оперативність". Але  в матеріалах  завжди  дається посилання на джерела інформації, наводяться думки експертів,  факти відділяються від коментарів.

Найбільша кількість порушень  в  газеті  "Крымское время" (3,00  з 6). Інформація завжди подається з однієї точки зору, нерідко з елементами "мови ворожнечі". Газетні смуги  частенько заповнюються передруком з Інтернету, причому без посилань на джерела,  публікаціями по всесвітній історії,  корисними порадами. У редакції цієї газети - фінансові труднощі, колектив декілька місяців не отримує заробітну плату, журналісти вимушені підробляти в інших виданнях, що позначається на якості матеріалів, що розміщуються в "Крымском  времени".

На думку експертів, у винницьких ЗМІ ті ж проблеми, що і в кримських - тільки третина матеріалів збалансована -  0,32 з 1.

Просимо взяти до уваги!

Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення. 

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90