УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
24.01.2013.

Результати моніторингу ЗМІ: Харків, листопад 2012

Харків

Листопад 2012

 З  12 по 17 листопада 2012 року  Харківський прес - клуб  продовжив моніторинг  регіональних  газет: «Вечерний Харьков», «Время», «Главное», «Слобідський край», «Трибуна трудящих», «Харьковские известия», та інтернет-видань «Статус кво» та  «Об’єктив» на дотримання журналістських стандартів та ознаки політичної і комерційної замовності або «джинси».

Загалом оцінено  114 матеріали у друкованих виданнях і 42– в он-лайн.

У листопаді експерти відзначили  зменшення кількості замовних матеріалів у регіональних  ЗМІ

Як показує моніторинг,  у листопаді «джинси» в харківських друкованих ЗМІ  було 19% проти 24% у жовтні,  кількість матеріалів з  ознаками замовності  у вересні була 32%. Після виборів комерційна «джинса» потіснила політичну.. Також повернулась «до виборна» тенденція – засилля «начальницьких» звітів про досягнення або масштабні плани на майбутнє. У матеріалах за підсумками таких прес-конференцій викладається виключно точка зору тієї особи (або установи, яку вона уособлює), часто не зрозуміло з якого приводу., що означають цифри, якими рясніють  звіти посадовців (багато чи мало) читачу важко зрозуміти через відсутність у матеріалах  експертної оцінки.

На думку харківських експертів, на багатьох заходах, судячи з журналістських матеріалів, головним є присутність на них перших осіб міста (району) чи області, народних депутатів, а зовсім не те, заради чого ці особи приїхали чи запросили журналістів.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 - матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 - цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 - експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 - безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 - матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 - «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Зі зменшенням кількості «джинси» у листопаді дещо покращився загальний бал дотримання журналістських стандартів у харківських друкованих ЗМІ – 3,18(з шести можливих балів)    у жовтні  - 2,76.

Моніторинг листопада  підтвердив популярність критерію «посилання на джерела»  серед інших. 0,74(з 1 можливого),  проти 0,66 у жовтні. Критерій «точність» отримав 0,69 - у жовтні цей показник складав 0,61. Далі іде «відокремлення фактів від коментарів» 0,65 проти жовтневих 0,58. Критерій «оперативність» знизився - 0,52 у жовтні було 0,53.

Найбільш проблемними  для харківської преси залишаються критерії «баланс думок» та «повнота представлених фактів». Хоча варто зазначити, що листопадові показники трохи покращились. «Баланс думок» - 0,26 у жовтні був 0,15, «повнота представлених фактів» 0,32 у листопаді у жовтні 0,23

У газеті «Главное»  лише в одному матеріалі з усіх розглянутих під час тижневого моніторингу експерти знайшли баланс думок

У листопаді електронні ЗМІ  Харкова повернули собі більш високий  загальний бал дотримання журналістських стандартів порівняно з друкованими.

 В електронних – 3, 69 у жовтні 2,46 у друкованих у листопаді - 3,18 було у жовтні - 2,76 з шести можливих балів

Рейтинг критеріїв он-лайн ЗМІ Харкова у жовтні виглядав так:

«достовірність (посилання на джерела)» -0,90 проти 0,65 у жовтні

«точність» - 0,79 проти 0,52 у жовтні

Однакову кількість балів у листопаді отримали два критерії

«оперативність» - 0,69 проти 0,54 у жовтні та «відокремлення фактів від коментарів – 0,69 проти  0,40 у жовтні.

Дещо підвищились і проблемні «баланс думок» -   0,26 проти 0,20 у жовтні та «повнота фактів»-  0,36 проти 0,15 у жовтні

Щодо визначення відповідності стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 - баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 - оперативність; 3 - достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 - відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 - точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 - повнота представлення фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає  вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).

 Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк». Регіональні експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко перед початком виконання проекту  пройшли навчання з методики здійснення моніторингу медіа в «Інтерньюз Нетворк».

Просимо взяти до уваги!

Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення. 

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90