УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
28.04.2014.

Результати моніторингу ЗМІ: Вінниця, березень 2014

ВІННИЦЯ
БЕРЕЗЕНЬ 2014

Вінницька експертна група оприлюднила результати березневого моніторингу шістьох друкованих місцевих видань та двох он-лайн видань. В цілому було оцінено 104 публікації в газетах «33-й канал», «РІА»,  «Реал», «Вінниччина», «Місто» та «Газета по-українськи» та 42 публікацій в Інтернет-виданнях – «Вінниця-інфо» та «МайВін».  Всього оцінено 146 журналістських робіт. Моніторинг здійснювався в січні двома експертними групами – з Вінниці та Сум.

Експерти зазначають, що в період політично-соціальних  подій в країні, в друкованій пресі Вінниччини практично зникли матеріали із ознаками політичної замовності.  Це дуже позитивний сигнал. Лише два матеріали присутні в «33-ому каналі» й то привітання із святом жінок двох політичних діячів Сергія Кармаліти та Володимира Продивуса – та один матеріал в РІА (привітання Сергія Кармаліти). Втім, матеріали із ознаками комерційної замовності залишаються «стабільними». Найбільша кількість не маркованих матеріалів, які за всіма критеріями відносяться до «комерційних» у лідера інформаційного простору «33-й канал» (2 публікації), РІА, «Місто», «Вінницька газета»- мають по одному. 

В перший тиждень березня взагалі без матеріалів із ознаками замовності вийшли дві газети: «Вінниччина» (вперше) та «Реал»

Стосовно он-лайн видань, то експерти зазначають, що на сайтах як і раніше дуже мало авторських матеріалів. Багато перепостів. У березні з нульовим показником «джинси» - вийшов сайт «Майвін». У «Вінниця-інфо» лише два (9.52%).

Загалом таблиця виглядають так:

ДОТРИМАННЯ ЖУРНАЛІСТСЬКИХ СТАНДАРТІВ

Стосовно дотримання журналістських стандартів у друкованих виданнях, то цього місяця середній  показник склав рекордні 4.75 (наприклад, у лютому 3,73) у друкованих виданнях. Он-лайн видання також підвищився бал – 4.52. Май Він показав 4.62, це порівно один із найкращих результатів за останні місяці. У «Вінниця-інфо» - 4.43.

Щодо дотримання окремих стандартів, то,  на першу позицію в друкованих виданнях вийшла  достовірність – 0,95; на другій сходинці «оперативність»  – 0,91 бала;  на третій  точність – 0,90 бала.   

Як і в минулі місяці найнижчим тримається показник за критерієм «Баланс думок». Але в цьому місяці цей показник підвищився до 0.50 у друкованих видань, але, на жаль, в он-лайн виданнях найгірше – 0.17. Журналісти не дають можливості висловитися усім учасникам матеріалу.  


Моніторинг здійснювала група вінницьких експертів у складі Наталі Болховської, Юрія Пархомчука та Ірини Ярошинської, сумські експерти –  Алла Ярова, кандидат філологічних наук, доцент,  Володимир Садівничий, журналіст. Науковий ступінь: кандидат наук із соціальних комунікацій, Олег Медуниця - магістр управління суспільним розвитком.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 – матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 – цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 – експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 – безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 – матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 – «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Щодо визначення відповідності стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 – баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 – оперативність; 3 – достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 – відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 – точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 – повнота представлення фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає  вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).

Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк».

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90