УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
03.07.2013.

Результати моніторингу ЗМІ: Харків, квітень 2013

Харків
Квітень 2013

З  8 по 13 квітня 2013 року  Харківський прес - клуб  продовжив моніторинг  регіональних  ЗМІ: газет «Вечерний Харьков», «Время», «Слобідський край», «Харьковские известия»   харківського випуску  «Комсомольская правда в Украине»,  та інтернет-видань «Статус кво» та  «Об’єктив». Видання «Трибуна трудящих» аналізувалось з 30 березня 13 квітня.

Загалом оцінено  142 матеріали  у друкованих виданнях і 46– в он-лайн. Для аналізу експерти відбирали суспільно важливі матеріали і відкидали такі, що марковані як «реклама» і «на правах реклами», інтерв’ю, короткі інформаційні повідомлення, замальовки, світські новини, фотофакти, спортивні матеріали, прогнози, передбачення.

Для моніторигу використана методологія Інтерньюз Нетворк, яка розроблена разом з Інститутом масової інформаії (ІМІ) та Телекритикою.  

Моніторинг має на меті визначення відповідності матеріалів стандартам журналістики та відстеження наявності матеріалів із ознаками замовності. Експерти мають зробити висновок щодо ознак політичної, комерційної замовності та щодо неналежного маркування. (До останніх  відносяться матеріали з ознаками реклами, марковані іншим чином, ніж словами «реклама» або «на правах реклами»).

Як показав моніторинг квітня у харківській пресі  збільшилась  кількість неналежно маркованих матеріалів  з 10% у березні до 15% у квітні  відсоток «джинси» також зріс до 13% порівняно 8% березня. В інтернет виданнях не виявлено неналежно маркованих матеріалів, а відсоток  «джинси» залишився на березневому рівні 7%. Експерти зазначають, що кількість «джинси» на сайті «Статус кво» - зменшилась до 9% у березні було 14%, а у  лютому 38%.  У стрічках новин ІА «Медіа групи «Об»єктив» знову з»явилися матеріали з ознаками замовності - 4%, у березні їх не виявлено,  у лютому було 5 %.

Квітень  2013

У квітні регіональні експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко також аналізували інформаційний простір Вінниччини і знайшли спільну тенденцію  у матеріалах ЗМІ обох  регіонів.

Преса охоче пише на теми, які пропонують чиновники на своїх пресс-конференціях. Фактично матеріали із цих заходів  стають основними на шпальтах газет. Часом оперативність публікації визначається лише по тому, що протягом тижня на цю  тему писали всі.

Під час моніторингу експерти зауважили, що у №28 за 10 квітня у розділі «Медіа клуб» газета «Вінничина»  розмістила матеріали з ознаками політичної замовності від народних депутатів П.Симоненка і Н.Шуфрича та міністра Н.Королевської.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 - матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 - цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 - експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 - безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 - матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 - «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Квітневий моніторинг оцінки дотримання  стандартів у друкованих та електронних ЗМІ Вінниці харківськими експертами показав ті ж проблеми, що і на Харківщині. Матеріалам бракує балансу думок та повноти представлених фактів. Загальний середній бал за критеріями у вінничан  трохи нижчий ніж у харківських  друкованих ЗМІ 4,13 проти 4,21

Такаж ситуація і з електронними середній бал у  харківських он-лайн видань вищий 4,72 ніж у вінницьких 3,65.

Моніторинг харківської преси показав незначне підвищення загального балу дотримання
журналістських стандартів 4,13
проти 4,10 у березні. Щодо дотримання стандартів, експерти при максимальній оцінці 6 за кожен матеріал (1 бал за кожний із 6 критеріїв) вивели  такі середні оцінки за матеріали

Щодо дотримання окремих стандартів, то на першу позицію в друкованих виданнях, як і у минулі місяці, вийшли:

                                                         Квітень           Березень         Лютий                      

Достовірність (посилання на джерела)      0,96             0,98                 0,79                 Точність                                              0,94             0,98                 0,68                     Далі ідуть:

Оперативність                                        0,75             0,60                 0,46

Відокремлення фактів від коментарів         0,71             0,79                 0,48                 

Проблемними залишаються критерії: баланс думок / точок зору та повнота предст.фактів /інф.по проблемі . Хоча, варто зазначити, ситуація  у квітні  поліпшилась. Критерій баланс  думок досягнув максимуму з початку моніторингу (лютий 2012)

                                                          0,43               0,33                0,36               

Цього місяця дещо понизився критерій повнота представлених фактів

                                                          0,41               0,43                 0,26                

В електронних  ЗМІ  Харкова у березні загальний бал дотримання журналістських стандартів  виріс до 4,72  порівняно з березнем  4,24 та лютим 3,40. 

Рейтинг критеріїв он-лайн ЗМІ Харкова виглядав так:

проблемні:                                          квітень         березень       лютий                                           

«баланс думок» -                                     0,33             0,46          0,33                           

«повнота фактів»-                                    0,62             0,55          0,40                            

середні:

«відокремлення фактів від коментарів         0,90             0,70          0,66                        

 «оперативність»                                      0,74             0,60          0,58                     

найвищі показники:

«достовірність (посилання на джерела)      1,00              1,00          0,84                 

«точність»                                              1,00               0,92         0,79                                            

Щодо визначення відповідності стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 - баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 - оперативність; 3 - достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 - відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 - точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 - повнота представлення фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає  вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).

Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк». Регіональні експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко перед початком виконання проекту  пройшли навчання з методики здійснення моніторингу медіа в «Інтерньюз Нетворк».

Просимо взяти до уваги!

Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.

 

 

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90