УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
30.10.2013.

Результати моніторингу ЗМІ: Харків, вересень 2013

ХАРКІВ

ВЕРЕСЕНЬ 2013

З 9 до 15 вересня 2013 року  Харківський прес - клуб у рамках проекту «У-Медіа» міжнародної громадської організації «Інтерньюз Нетворк»  продовжив моніторинг  регіональних  ЗМІ: газет «Вечерний Харьков», «Время», «Слобідський край», «Харьковские известия»,  харківського випуску  «Комсомольская правда в Украине», районної газети «Трибуна трудящих»  та інтернет-видань «Статус кво» та  «Об’єктив».

Загалом оцінено  122 матеріали  у друкованих виданнях і 42 – в он-лайн. Для аналізу експерти відбирали суспільно важливі матеріали і відкидали такі, що марковані як «реклама» та «на правах реклами», короткі інформаційні повідомлення, інтерв’ю,  спортивні матеріали, світські новини, прогнози, передбачення.

Моніторинг має на меті визначення відповідності матеріалів стандартам журналістики та відстеження наявності матеріалів із ознаками замовності. Експерти мають зробити висновок щодо ознак політичної, комерційної замовності та щодо неналежного маркування. (До останніх  відносяться матеріали з ознаками реклами, марковані іншим чином, ніж словами «реклама» або «на правах реклами»).

Для моніторингу використана методологія Інтерньюз Нетворк, яка розроблена разом з Інститутом масової інформаії (ІМІ) та Телекритикою.

У вересні кількість матеріалів з ознаками замовності у харківській пресі залишилась на «липневому» рівні і склала 15%. Проте, порівняно з липнем стало більше неналежно маркованих матеріалів 13% проти 9%. В он-лайн виданнях неналежно маркованих матеріалів не виявлено,  а матеріалів з ознаками замовності стало більше співвідношення таке: 10% у липні, 12% у вересні.

На думку експертів харківські ЗМІ рясніють матеріалами про плани чиновників та інших можновладців. В стрічках новин інформагенцій  з 21 відібраних для аналізу матеріалів у «Статус кво» таких матеріалів 10, у медіа групи «Об»єктив» -6. В друкованих виданнях політичної «джинси» утричі більше ніж комерційної. В он-лайн виданнях комерційної «джинси» більше ніж політичної.

вересень 2013


Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 - матеріал відстоює або просуває інтереси однієї сторони; 2 - цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 - експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 - безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 - матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 - «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Моніторинг показує падіння загального балу дотримання. журналістських стандартів у харківській пресі до 4,16 з 4,29 у липні. У електронних експерти також зафіксували падіння до 3,98 з  4,35 у липні  Нижчий бал фіксували лише в січні 2013 - 3,29.

Щодо визначення відповідності стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 - баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 - оперативність; 3 - достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 - відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 - точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 - повнота представлення фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає  вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).  Експерти при максимальній оцінці 6 за кожен матеріал (1 бал за кожний із 6 критеріїв) вивели  такі середні оцінки за матеріали  Найвищі бали у липні серед газет отримала  «КП в Украине» харківський випуск – 4,63 (у липні 4,80),  далі видання розташувалися так: «Время»- 4,33, (у липні 4,42) «Слобідський край» -4,25 (у липні 3,58), «Трибуна трудящих» - 4,19 ( у липні 3,80), «Вечерний Харьков» - 3,93 (у липні 4,87 ), «Харьковские известия» -3, 63 (у липні 4,29). Якщо говорити про окремі стандарти, можна констатувати, що  друковані видання охоче посилаються на джерела 0,99 і точно цитують думки, назви, цифри та інші дані 0,94, відокремлюють факти від коментарів 0,84, оперативність 0,54. Проблемними, залишаються критерії: баланс думок 0,36 та повнота представлених фактів 0,49.

Серед он-лайн  ЗМІ  ситуація виглядає так:   «Об»єктив» -4.10 (у липні 4,70) «Статус кво» -3.86 (у липні 4,00) Рейтинг окремих критеріїв виглядав так: найвищій показник має  - «достовірність (посилання на джерела) 1,00, «точність» 0,95, далі ідуть - «відокремлення фактів від коментарів» 0,81, «оперативність» 0,62 та і як завжди кричуча ситуація з «балансом думок» - 0,26 та «повнотою представлених фактів»- 0, 33.

У вересні регіональні експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко також аналізували інформаційний простір Донеччини.  На думку експертів ситуація у ЗМІ обох регіонів дуже подібна. Журналістським   матеріалам бракує іншої точки зору та відсутня якісна історія питання, а оперативність  часто можна визначити лише тому, що на дану тему протягом тижня писала більшість ЗМІ.

Загальний середній бал за  дотримання  стандартів  донецької преси – 4,29. Окремо по газетах:  «Жизнь»- 4,64, «Донбасс неделя», 4,60, «Донецкие новости» 4,36,  «Вечерний Донецк» 3,73, «Вечерняя Макеевка» 4,20,  «Панорама» 4,19. В Інтернет виданнях Донецька  такі оцінки:  «Новости Донбасса»- 4,29, «Ура информ» - 3,38.

Стосовно матеріалів з ознаками замовності експерти зазначають, що у донецькій пресі їх трохи більше ніж у харківській  18%. Неналежно маркованих матеріалів  менше 8%. Протягом моніторингового тижня у виданні «Панорама» «джинси» не виявлено. Найбільше «джинси»  в Газетах  «Вечерняя Макеевка» 38% та  «Донецкие новости» 37% У  виданнях  «Вечерний Донецк» - 15% «Жизнь»- 13%,  «Донбасс неделя» - 5%.

В он-лайн виданнях обох регіонів неналежно маркованих матеріалів не виявлено, а  кількість «джинси»  майже однакова: у Харкові – 12%, у Донецьку -  10%. «Новости Донбасса» -5%, «Ура-информ» - 14%.

Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк». Регіональні експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко перед початком виконання проекту  пройшли навчання з методики здійснення моніторингу медіа в «Інтерньюз Нетворк».

Просимо взяти до уваги!

Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90