УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
13.01.2014.

Результати моніторингу ЗМІ: Харків, грудень 2013

ХАРКІВ
ГРУДЕНЬ 2013

З 2 до 8 грудня 2013 року  Харківський прес - клуб у рамках проекту «У-Медіа» міжнародної громадської організації «Інтерньюз Нетворк»  продовжив моніторинг  регіональних  ЗМІ: газет «Вечерний Харьков», «Время», «Слобідський край», «Харьковские известия»,  харківського випуску  «Комсомольская правда в Украине», районної газети «Трибуна трудящих»  та Інтернет видань «Статус кво» та  «Об’єктив».

Моніторинг має на меті визначення відповідності матеріалів стандартам журналістики та відстеження наявності матеріалів із ознаками замовності. Експерти мають зробити висновок щодо ознак політичної, комерційної замовності та щодо неналежного маркування. (До останніх  відносяться матеріали з ознаками реклами, марковані іншим чином, ніж словами «реклама» або «на правах реклами»).

Для моніторингу використана методологія Інтерньюз Нетворк, яка розроблена разом з Інститутом масової інформаії (ІМІ) та Телекритикою.

Загалом оцінено:  139 матеріалів  у друкованих виданнях і 42 – в он лайн. Для аналізу експерти відбирали суспільно важливі матеріали і відкидали такі, що марковані як «реклама» та «на правах реклами», короткі інформаційні повідомлення, інтерв’ю,  спортивні матеріали, світські новини, прогнози, передбачення.

У грудні кількість матеріалів з ознаками замовності у харківській пресі збільшилась до 23,02% у порівнянні з  листопадом - 18,40%. Збільшилась і кількість неналежно маркованих матеріалів з 11,20% до 14,39%. В он лайн виданнях експерти не виявили неналежно маркованих матеріалів, а у листопаді їх було -  2,38%. Стало  майже у двічі менше  матеріалів з ознаками замовності 2,38% в грудні проти 7,14% у листопаді.

По виданнях Ситуація виглядає наступним чином:

Головною темою  тижня у ЗМІ був Майдан і ситуація навколо нього. Проте у харківській пресі вона висвітлювалась своєрідно. Більшу увагу Майдану приділяли он лайн видання. Вони висвітлювали і події в Києві, і місцеві.  Медіа група «Об»єктив» була більш інформаційно різноманітною та збалансованою,  агентство «Статус кво» надавало перевагу офіційній точці зору. Харківська преса практично обійшла увагою  харківський євромайдан, а натомість подавала точку зору на події різних чиновників та високопосадовців. На шпальтах газет було багато публікацій про те, чому Україні рано в Євросоюз і не можна відмовлятись від Митного союзу. Газета «Харьковские известия» навіть вийшла у понеділок 2 грудня зі спецвипуском на цю тему. Харківський випуск газети «Комсомольская правда» взагалі не згадав  топ тему на своїх сторінках. Швидше за все – це редакційна політика київської редакції, бо кількість харківських сторінок суттєво зменшилась на користь київських, де тема Майдану була провідною. Така ж ситуація була і зі львівськими сторінками «КП», які моніторили харківські експерти.   На думку експертів серед харківських газет найбільш зваженою виглядала газета «Вечерний Харьков».

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 - матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 - цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 - експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 - безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 - матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 - «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Показник дотримання журналістських стандартів у харківській пресі у грудні зріс до 4,27 порівняно з 4,10 (з 6 можливих балів) у листопаді. В електронних ЗМІ експерти також зафіксували підвищення загального балу до 4,35 з 4,34.

Щодо визначення відповідності стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 - баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 - оперативність; 3 - достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 - відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 - точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 - повнота представлення фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає  вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).

Експерти при максимальній оцінці 6 за кожен матеріал (1 бал за кожний із 6 критеріїв) вивели  такі середні оцінки за матеріали.  Найвищі бали серед газет другий місяць поспіль отримала газета «Вечерний Харьков» - 4,94 (5,07 у листопаді). Далі видання розташувалися так: «КП в Украине» харківський випуск – 4,92 (4,27) «Время»- 4,71 (4,19),  «Слобідський край» -4,20 (3,40), «Харьковские известия» -3,83 (4,18) «Трибуна трудящих» - 3, 0 (3,53), Якщо говорити про окремі стандарти, можна констатувати, тенденції попередніх місяців зберігаються. Друковані видання охоче посилаються на джерела 0,99 і точно цитують думки, назви, цифри та інші дані 0,90, відокремлюють факти від коментарів 0,82 , оперативність можна визначити по тому, що більшість видань пише протягом тижня на цю тему 0,63. Як і в попередні місяці  половині матеріалів бракує балансу думок 0,39 та повноти представлених фактів 0,53

Серед он-лайн  ЗМІ у грудні  ситуація виглядає так:   «Об»єктив» - 4,95 (4,52 у листопаді) «Статус кво»- 3,75 (4,15). Рейтинг окремих критеріїв виглядав так: найвищій показник грудня  0,95- «точність», 0,93 - «достовірність (посилання на джерела), однакову кількість балів набрали «відокремлення фактів від коментарів» та «оперативність» - 0,83  і  проблемними критеріями залишаються «баланс думок» -0,34  та «повнота представлених фактів»-0,48.

Що стосується інформаційного простору Львівщини, то на думку експертів ситуація у львівських ЗМІ краща.  Хоча журналістським   матеріалам бракує іншої точки зору та відсутня якісна історія питання. Загальний середній бал за  дотримання  стандартів  львівської преси – 4,50. Окремо по газетах: «Львівська пошта»- 5,13, «Високий замок»- 4,71, «Комсомольская правда в Украине» (львівські сторінки)- 4,53, «Експрес»-4,50, «Ратуша»- 4,25, «Львівська газета»- 3,88. В Інтернет виданнях -4,38 : «Zaxid.net» - 4,48 у «ZIK» -4,29

Стосовно матеріалів з ознаками замовності експерти зазначають, що у львівській пресі їх менше 6,86%, як і неналежно маркованих матеріалів 3,92 %  ніж у харківській.  В трьох виданнях експерти не знайшли матеріалів з ознаками замовності: «Високий замок», «Експрес» та «Львівська пошта». Найбільше «джинси»  в газетах «Львівська газета»- 25,0% «Ратуша»-11,11%, «Комсомольская правда в Украине» (львівські сторінки)- 6,86%.

В он лайн виданнях львівщини кількість матеріалів з ознаками замовності більша ніж в аналогічних харківських – загалом 7,14%: «Zaxid.net»- 9,52 %, «ZIK»-4,76 %.                                                                     

Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк». Регіональні експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко перед початком виконання проекту  пройшли навчання з методики здійснення моніторингу медіа в «Інтерньюз Нетворк».

 Просимо взяти до уваги!

Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення. 

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90