УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
03.03.2014.

Результати моніторингу ЗМІ: Харків, січень 2014

ХАРКІВ
СІЧЕНЬ-ЛЮТИЙ 2014

З 27 січня 2013 до 2 лютого 2014 року  Харківський прес - клуб у рамках проекту «У-Медіа» міжнародної громадської організації «Інтерньюз Нетворк»  продовжив моніторинг  регіональних  ЗМІ: газет «Вечерний Харьков», «Время», «Слобідський край», «Харьковские известия»,  харківського випуску  «Комсомольская правда в Украине», районної газети «Трибуна трудящих»  та Інтернет видань «Статус кво» та  «Об’єктив».

Моніторинг має на меті визначення відповідності матеріалів стандартам журналістики та відстеження наявності матеріалів із ознаками замовності. Експерти мають зробити висновок щодо ознак політичної, комерційної замовності та щодо неналежного маркування. (До останніх  відносяться матеріали з ознаками реклами, марковані іншим чином, ніж словами «реклама» або «на правах реклами»).

Для моніторингу використана методологія Інтерньюз Нетворк, яка розроблена разом з Інститутом масової інформаії (ІМІ) та «Телекритикою».

Загалом оцінено:  112 матеріалів  у друкованих виданнях і 42 – в онлайн. Для аналізу експерти відбирали суспільно важливі матеріали і відкидали такі, що марковані як «реклама» та «на правах реклами», короткі інформаційні повідомлення, інтерв’ю,  спортивні матеріали, світські новини, прогнози, передбачення.

У січні кількість матеріалів з ознаками замовності у харківській пресі зменшилась до  13,39%у порівнянні з  груднем - 23,02%

 

Зменшилась і кількість неналежно маркованих матеріалів з 11,20% у грудні до 8,93% у січні.

В онлайн- виданнях ситуація залишилася незмінною. Експерти не виявили неналежно маркованих матеріалів. Матеріалів з ознаками замовності 2,38% як і в грудні.  

По виданнях  ситуація виглядає наступним чином:

Головною темою у ЗМІ був і залишається Майдан та ситуація навколо нього. На думку харківських експертів газета міської ради «Харьковские известия» чим далі, тим більше перетворюється на рупор Партії Регіонів, тобто не віддзеркалює всього політичного життя міста, уперто наголошуючи при цьому, що саме ПР виражає погляди і настрій усіх харків’ян і має право говорити від їх імені. Так у №10 від 28. 01 на першій шпальті у вигляді передової статті розміщено заяву Партії Регіонів під заголовком «Фашизм не пройдет». Редакція супроводжує її великою світлиною ходи людей у масках зі смолоскипами і прапором зі свастикою, не повідомляючи, де і коли це відбувається, звідки взято фото, проте між ним і заявою ПР розміщено такий виділений жирним шрифтом текст: «Германия превыше всего! Погромы, факельные шествия, убийвства инакомыслящих: так начинался германский фашизм. Чем это закончилось – известно. Мир до сих пор содрогается от ужасов фашизма. Но разве не то же самое сегодня происходит в Украине?». Сама ж заява відверто провокує паніку у суспільстві, наголошуючи, що «фашиствующие молодчики на улицах украинских городов превращают страну в площадку боевых действий» и «обращается ко всем здравомыслящим людям, ко всем политическим и общественным организациям с призывом дать решительный отпор политическим экстремистам!». У тій же тональності витримане і Звернення ради обласної організації Партії Регіонів до громадян України,надруковане на другій шпальті: «Ультраправые силы, монополизировав право представлять интересы всех украинцев, живущих как на Западе, так и на Востоке страны, попрали все законы Украины, фактически посягнув на жизнь каждого из нас». Поруч зі Зверненням розміщено звіт з прес-конференції губернатора, де він «подчеркнул, что сегодня существует реальная угроза жизни мирного населения».

          У наступному №11 те ж саме місце на першій шпальті займає фото губернатора М.М. Добкіна, який є і головою обласних регіоналів, у касці і зі щитом посеред «беркутівців», а у тексті без підпису (тобто редакційному) цитується його висловлювання на сторінці у Twitter «Кто к нам  с мечом придет, тот по оралу и получит! Не прогнулись под фашистами в 41-м, не дрогнем и в 14-м». Далі ж анонсується екстрений Всеукраїнський зліт Партії Регіонів, на якому «планируется создать надпартийное общественное движение, которое будет представлять точку зрения той части Украины, которую сегодня нивелировали». Таким чином констатується як даність розділення держави за географічною ознакою і єдність Сходу у протистоянні Заходу. Ілюзію того, що весь депутатський корпус підтримує позицію губернатора, створює і звіт з сесії облради, розміщений у №12. У ньому не знайшлося місця для цитування виступів опозиційних депутатів, хоча вони були, і інші ЗМІ про це повідомили. Проте всіляко героїзується «Беркут», ті спецпідрозділи міліції, які «сегодня, рискуя своей жизнью и здоровьем, несут охрану общественного порядка, не допуская варваров и вандалов к погрому государственных зданий и учреждений». Депутати-регіонали навіть прийшли на сесію у футболках з написом «Беркут», і це відзначено на всіх трьох фото, розміщених на шпальті.

          Окремої уваги заслуговує велика (по шпальті у №№ 9, 10) стаття журналіста і депутата міськради Костянтина Кеворкяна «После нашествия: итоги и рекомендации». Без посилання на будь які джерела він розповідає «страшилки» про бандерівців та УПА, наполягає на тому, що Майдан є проектом Заходу, зокрема США, обзиває усіх опонентів влади неонацистами і пропонує свого роду «січневі тези», як харків’яни повинні протидіяти «політиці помаранчевих». При цьому зі зневагою обзиваючи ЗМІ, які знаходять на Майдані щось позитивне, олігархічними, звинувачує їх у «підтримці змовників» та у тому, що вони «выродились в примитивные орудия манипуляции». Насправді ж саме його стаття є яскравим прикладом маніпулювання фактами.

          «Публіцистикою» такого ж рівня відзначилася і газета «Время». У статті «Революции требуют жертв» (№12) Олена Зєлєніна  прозоро натякає, що загибель майданівців є частиною спланованого сценарію самих організаторів Майдану, і взагалі тут діють відпрацьовані західні технології.

          На думку медіа експерта Юрія Хомайка інші харківські ЗМІ більш виважені у своїх оцінках подій. Газета «Слобідський край» №12, дає повідомлення про мітинг і ходу харківських євромайданівців під заголовком «Дійсно мірний мітинг». А газета «Вечернй Харьков» звела до мінімуму висвітлення політичних подій. Як то кажуть, від гріха подалі. А коли вже уникнути цього неможливо, то навіть під рубрикою «Офіційно» дозволяє собі зовсім не офіційну тональність: «В понедельник, 27 января около облгосадминистрации и мэрии харьковчане наблюдали небывалое скопление милиционеров. В самих зданиях, как рассказывают очевидцы, силовики обосновались практически у каждого кабинета, на этажах растянуты шланги водометов» («В городе появятся казачьи патрули», №10). Проте, у суботньому №12 є цілих три тексти з ознаками замовності, які просувають інтереси однієї сторони (влади). Щоправда, всі вони без харківської фактури і підписані незнайомими у харківському журналістському середовищі прізвищами. Тобто, редакція скористалася централізованими розсилками.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 - матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 - цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 - експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 - безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 - матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 - «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Січневий показник дотримання журналістських стандартів у харківській пресі дещо зріс 4,42 порівняно з 4,27 у грудні (з 6 можливих балів). В електронних ЗМІ експерти також зафіксували підвищення загального балу до 4,57 з 4,35 у грудні.

 

Щодо визначення відповідності стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 - баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 - оперативність; 3 - достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 - відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 - точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 - повнота представлення фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає  вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).

Експерти при максимальній оцінці 6 за кожен матеріал (1 бал за кожний із 6 критеріїв) вивели  такі середні оцінки за матеріали.  Найвищі

бали серед газет «КП в Украине» харківський випуск – 5,20 (4,92 у грудні). Далі видання розташувалися так: «Время»- 4,73 (4,71), «Слобідський край» - 4,60 (4,20),  «Трибуна трудящих» - 4,07 (3,0), газета «Вечерний Харьков» - 4,06 (4,94)  «Харьковские известия» 3,88 (3,83),  Якщо говорити про окремі стандарти, можна констатувати, тенденції попередніх місяців зберігаються. Друковані видання охоче посилаються на джерела 0,96 у грудні було 0,99 і точно цитують думки, назви, цифри та інші дані 0,92 (0,90), відокремлюють факти від коментарів 0,78 (0,82) , оперативність можна визначити по тому, що більшість видань пише протягом тижня на цю тему 0,70 (0,63). Як і в попередні місяці майже половині матеріалів бракує балансу думок 0,42 (0,39) та повноти представлених фактів 0,64 (0,53).

Серед он-лайн  ЗМІ у січні  ситуація виглядає так:   «Об»єктив» - 4,90 (4,95), «Статус кво»- 4,24 (3,75).  Рейтинг окремих критеріїв виглядав так: максимальний  показник січня  1,00 (0,93) - «достовірність (посилання на джерела), 0,98 (0,95)- «точність», на третьому місці набрали «відокремлення фактів від коментарів» 0,95 (0,83)  балів , «оперативність» -0,71 (0,83)  і  проблемними критеріями залишаються «баланс думок» -0,36 (0,34)  та «повнота представлених фактів»- 0,57 (0,48).

Також у січні харківські експерти В.Ревенко та В.Хомайко аналізували інформаційний простір Криму. В газетах обох регіонів присутні матеріали з ознаками політичної замовності про діяльність віце-прем»єра О.Вілкула. «Время» №12 від 28.01.2014: «Украинские строители используют 80% отечественных материалов» без автора. «Севастопольская газета» №5,  30.01-05.02.14 так само без автора «Города приглашают участвовать в конкурсе проектов по энергосбережению». Протягом того ж таки тижня з газетах обох регіонів з»явився матеріал з ознаками комерційної замовності, з однаковою назвою, але за різним авторством «Время» №13 29.1.2014 «Французы покупают на сувениры украинский плавленый сыр» С.Ільїнської, у тижневику «Первая крымская» №4, 31.01/06.02.14 «Французы покупают на сувениры украинский плавленый сыр» автор А.Каштанова.

Матеріали з ознаками замовності окремо по виданнях:

Загальний середній бал за  дотримання  стандартів  кримської преси – 4,31.Окремо по газетах:  «Крымская газета»- 4,94, «Голос Крыма»- 4,4, «Крымская правда»- 4,33, «Крымское время» -4,20, «Первая крымская» та «Севастопольская газета» - 4,00. В Інтернет виданнях загальний бал - 4,20. «Крым.Комментарии»-4,68, «Новый Севастополь» -3,73.                                                                                  

Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк». Регіональні експерти Володимир Ревенко та Юрій Хомайко перед початком виконання проекту  пройшли навчання з методики здійснення моніторингу медіа в «Інтерньюз Нетворк».

Просимо взяти до уваги!

Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.

Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може розглядатися як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення. 

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90