УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
13.01.2014.

Результати моніторингу ЗМІ: Львів, грудень 2013

ЛЬВІВ
ГРУДЕНЬ 2013

ЛОГО «Львівський прес-клуб» у рамках проекту «У-Медіа» міжнародної громадської організації «Інтерньюз Нетворк» з 2 до 8 грудня 2013 року моніторила шість друкованих видань у Львівській області - «Високий замок», «Експрес», «Львівська пошта», «Львівська газета», «Ратуша», «Комсомольская правда в Украине» (львівські сторінки) і дві інформаційні агенції -  «ZIK» і «Zaxid.net». 

Для моніторингу була використана методологія «Інтерньюз Нетворк», яка розроблена разом з ІМІ і «Телекритикою».  

У грудні експерти оцінили 102 матеріали у шести друкованих ЗМІ і 42 – у двох інформаційних агенціях (електронні ЗМІ). Для аналізу експерти відбирали суспільно важливі матеріали і відкидали такі, що марковані як «реклама» і «на правах реклами», інтерв’ю, короткі інформаційні повідомлення, замальовки, світські новини, фотофакти, спортивні матеріали, прогнози, передбачення.

У 4-х із 6-ти видань були опубліковані матеріали із ознаками замовності. Тільки у двох газетах - «Високий замок» і «Львівська пошта» - експерти у грудні не виявили таких матеріалів. Це відрадно ще й тому, що у «Високому замку» кількість матеріалів з ознаками замовності становила  у вересні 25%, у листопаді 23,53%, а у «Львівській пошті» відповідно 26,67% (вересень) і 17,65% (листопад).

Показники цих двох газет значною мірою закріпили позитивну тенденцію зменшення загальної кількості матеріалів із ознаками замовності у всіх львівських друкованих ЗМІ: у вересні - 25%, у листопаді – 14,59%, у грудні – 8,82%. Тож за три місяці відбулося зменшення «джинси» у три рази.

Однак порівняно з листопадом у грудні суттєво змінилася пропорція політичної  і комерційної «джинси»  на користь першої – дуже стрімко почала зростати політична: 89% проти 11% – у грудні, тоді як у листопаді було 50% на 50%. 

У грудні  найбільше «джинси» традиційно опублікувала «Львівська газета» - 31,25% ( у вересні - 75%, у листопаді – 25%), вкотре підтвердивши останнє місце за цим показником. Усі грудневі замовні матеріали  у «ЛГ» – політичного характеру. На передостанньому - «Експрес» (11,11%), який у листопаді-вересні мав за цим критерієм відповідно 12,50% і 6,67%. Львівські сторінки «КП в Украине» - 6,67% (у листопаді  і вересні тут не було виявлено замовних матеріалів). «Ратуша» - 5,56% (листопад – 12,50%), вересень – 11,76%).

Неналежно маркованих матеріалів у грудні стало трохи більше, ніж у листопаді – 3,92% проти 3,06%. У вересні їх було 6,25%. 

Якщо у листопаді лише два видання - «Львівська пошта» і «Високий замок» - опублікували неналежно марковані матеріали, то у грудні до цих двох газет додалася ще й «Ратуша».  Грудневий результат такий: «Львівська пошта» - 11,76%, «Високий замок»  і «Ратуша»  - по 5,56%.

Решта три ЗМІ - «Експрес», «Львівська газета», «Комсомольская правда в Украине» - всі рекламні матеріали промаркували згідно з Законом «Про рекламу».

Найвищий середній бал у грудні здобули львівські сторінки «КП в Украине» - 4,13 із 6-ти максимально можливих (у листопаді – 3,18). На другому місці -  «Високий замок» - 4,06 (3,56 – у листопаді). Другий місяць поспіль майже однакові результати у «Експресу» і «Ратуші» - 3,78 і 3,76 (обидва видання мали по 3,6 бала у листопаді). «Львівська пошта» - 3,67 (у листопаді - 3,47). «Львівська газета» - 3,38 (3,13 – у листопаді). 

Середній показник дотримання журналістських стандартів у грудні став дещо вищим і становив 3,8 бала із 6 (у листопаді - 3,42 бала з 6 можливих). Проте все ще залишається відчутним відставання осінньо-зимових результатів друкованих ЗМІ Львівщини від весняно-літніх (4,13- 4,18 ).

Нагадаємо, що моніторинг дотримання журналістських стандартів відбувається за шістьмома критеріями – баланс думок/точок зору, оперативність, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність, повнота поданих фактів.

Рейтинг дотримання шести журналістських стандартів зберігається незмінним аж із липня. Найвищий середній бал – 0,88 з 1 можливого (0,95 – у листопаді) – львівські друковані ЗМІ отримали за «достовірність або посилання на джерела інформації». «Точність» на другій позиції – 0,86 (0,71 – у листопаді). Третє-четверте місця розділили у грудні «відокремлення фактів від коментарів»  і «оперативність»  -  по 0,66 ( у листопаді відповідно ці критерії мали 0,65 і 0,42 бала). На п’ятому місці - «повнота фактів» - 0,47 (0,38 – у листопаді). «Баланс думок» знову посів останній рядок рейтингу стандартів: 0,27 (0,31 – у листопаді).

Вперше за увесь рік моніторингу журналістські стандарти в двох електронних ЗМІ Львівщини дотримані гірше, ніж у друкованих. Середній показник грудня веб-сайтів впав більше, ніж на один бал – 3,55 (у листопаді він був 4,57). Окремі результати такі: «Zaxid.net» - 3,71 (у листопаді - 4,81), «ZIK» - 3,38 ( у листопаді - 4,33).

Лише за найвищим критерієм - «достовірність (посилання на джерела)» (0,88 бала) - електронні ЗМІ у грудні зрівнялися із друкованими (у листопаді було 0,98 бала). Усі решта стандартів у грудні були нижчими: «точність» – 0,81 (0,95 – у листопаді),  «відокремлення фактів від коментарів» і «оперативність» – по 0,64 (відповідно 0,93 і 0,83 у листопаді), «повнота фактів» - 0,4 (0,62 у листопаді), «баланс думок/точок зору» – 0,17 (0,24 – у листопаді). 

У грудні – як і у листопаді та у вересні – дві інформаційні агенції не розмістили, на думку експертів, жодного неналежно маркованого матеріалу.

Натомість в електронних ЗМІ збільшився відсоток інформацій з ознаками замовності – із 2,38% у листопаді до 4,76% у грудні. Цей середній негативний результат на двох «забезпечила» агенція «Zaxid.net», яка поширила у грудні 9,52%  інформацій із ознаками комерційної замовності.

«Головною несподіванкою підсумків грудневого моніторингу стало те, що друковані ЗМІ поліпшили середній показник дотримання журналістських стандартів майже на один бал, а електронні – вперше за увесь рік – на стільки ж майже знизили його, - зауважує керівник медіа проектів Львіського прес-клубу Роман Шостак. – Перервану у грудні цьогорічну тенденцію вищого дотримання стандартів журналістських матеріалів в інформаційних агенціях, ніж у друкованих ЗМІ, найлегше пояснити «сезонною випадковістю», адже завдяки використанню посилань (лінкування) електронні ЗМІ мають відчутну технічну фору над друкованими  у дотриманні таких «важких» журналістських стандартів, як  «баланс думок» і «повнота фактів». Не скористатися цією перевагою можна було хіба що з двох причин: браку часу через надвисоку оперативність продукування інформацій або браку бажання чи необхідності лінкувати. Зниження стандарту «оперативність» (0,64) у грудні порівняно із листопадом (0,83) наштовхує на друге пояснення, проте не треба поспішати з його легалізацією, принаймні, до наступного моніторингу. 

Друга особливість грудня: порівняно з листопадом призупинилося вирівнювання середнього показника дотримання стандартів у львівських друкованих ЗМІ, а це означає, що не у всіх редакційних колективах журналістські стандарти є однаково пріоритетними. Третя оосбливість – уже давно жодне львівське ЗМІ не одержує максимальний бал – одиницю – за найпростіший критерій «достовірність (посилання на джерела)». Так що у чималій кількості випадків джерело інформації журналісти або приховують, або виношують у собі».

У грудні львівські експерти моніторили також ЗМІ Донецької області: друковані – «Донбасс», «Вечерний Донецк», «Вечерняя Макеевка», «Донецкие новости», «Жизнь», «Панорама»,  інтернет-видання - «Новости.dn.ua», «Ура-Информ».

«Оцінивши публікації у шести донецьких газетах і двох інтернет-виданнях на дотримання стандартів, констатуємо, що найбільш чітко, зважаючи на змістове/ жанрове наповнення та періодичність виходу журналістських матеріалів, було дотримано таких стандартів, як «достовірність інформації» (0,7 бала) та «оперативність» (0,68 бала) її оприлюднення, - наголошує завідувач кафедри нових медій факультету журналістики ЛНУ ім. Івана Франка професор Борис Потятиник. -  Що стосується зафіксованого у грудні найнижчого рівня журналістських стандартів - «балансу думок/точок зору» (0,26 бала із 1), то у публікаціях або не завжди конкретно поставлена проблема , або ж її розглянуто однобічно. У більшості матеріалів аналітичного характеру журналісти не відмежовуються від власних оціночних суджень – «відокремлення фактів від коментарів» оцінене на 0,37 бала. Часто автори матеріалів нечітко подають цитати і висловлювання компетентних з висвітлюваної теми експертів чи коментаторів. Це понижує також і стандарт «повноти поданих фактів/інформації з проблеми» (0,46 бала), що серед найбільш порушуваних. Середній бал дотримання стандартів у виданнях – 2,96 із 6, а в електронних ЗМІ – 4,4 із 6.

Щодо публікацій із ознаками замовності, то у кожному оціненому газетному виданні Донеччини є матеріали, що містять політичну (часто) і комерційну (рідше) «джинсу». Відсоток публікацій із ознаками замовності у друкованих виданнях коливається від мінімального (4,35%) у газеті «Донбасс» до максимального (36,36%) у газеті «Вечерний Донецк». Недалеко від «лідера джинси» у грудні були «Вечерняя Макеевка» і «Донецкие новости» - по 33,33%.

В інтернет-виданннях «Новости.dn.ua» і «Ура-Информ» замовних матеріалів у 4,5 раза менше, аніж у друкованих – 4,76%  проти 21,43%. Також у друкованих ЗМІ є 8,93% матеріалів , що неналежно марковані, а у електронних таких публікацій немає жодної».

Просимо взяти до уваги! 

Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.
Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може бути трактована як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90