УКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ
ЦЕНТР РЕФОРМ
18.06.2014.

Результати моніторингу ЗМІ: Вінниця, квітень 2014

ВІННИЦЯ
Квітень 2014

Вінницька експертна група оприлюднила результати квітневого моніторингу шістьох друкованих місцевих видань та двох он-лайн видань. В цілому було оцінено 100 публікації в газетах «33-й канал», «РІА»,  «Реал», «Вінниччина», «Місто» та «Вінницька газета» та 42 публікацій в Інтернет-виданнях – «Вінниця-інфо» та «МайВін».  Всього оцінено 142 журналістські роботи. Моніторинг здійснювався в січні двома експертними групами – з Вінниці та Харкова.

Експерти зазначають, що в період політично-соціальних  подій в країні, в друкованій пресі Вінниччини було надруковано лише 8 матеріалів з ознаками політичної джинси (4 -  РИА, 3 - 33-й канал та 1 - Вінницька газета) і 10 у інтернет ресурсах (4 - Вінниця.ІНФО та 6 -  МайВінн).

Така ж кількість 10  матеріалів із ознаками комерційної замовності надруковано у газета. На інтернет-ресурсах комерційних матеріалів у квітні не було зафіксовано.

Найбільша кількість не маркованих матеріалів, які за всіма критеріями відносяться до «комерційних» у “РІА” - 5, далі йдуть “33-й канал” — 3, «Місто» -2.   Варто зазначити, що “33-й канал” вперше за увесь період дії проекту зійшов з першої сходинки по кількості немаркованих “комерційних” матеріалів.

У квітні взагалі без матеріалів із ознаками замовності вийшли дві газети: «Вінниччина» та «Реал». Зазначимо, що “Вінничина” вдруге (у березні та квітні) не подала жодного матеріалу із ознаками замовності.

Стосовно он-лайн видань, то експерти зазначають, що на сайтах як і раніше дуже мало авторських матеріалів. Багато перепостів. У квітні сайт «Майвін» дав майже 28,57% джинси, а «Вінниця-інфо»  19,05%.

Загалом таблиця виглядає так:


ДОТРИМАННЯ ЖУРНАЛІСТСЬКИХ СТАНДАРТІВ


Стосовно дотримання журналістських стандартів у друкованих виданнях, то у квітні середній  показник у друкованих виданнях зменшився до 4.44 проти березневих 4.75. Найкращі результати 5.00 балів поділяють між собою РИА та Вінницька газета. Найгірший результат у РЕАЛУ — 3.00 бали

У он-лайн видання також зменшився 3.74 проти березневих 4.52. Сайт МайВін показав результати 3.81 (проти 4.62 у березні). «Вінниця.ІНФО» - 3.67 (проти 4.43 у березні).

Щодо дотримання окремих стандартів, то на першу позицію в друкованих виданнях вийшла  «Достовірність» – 0,96 (у березні 0,95); на другій сходинці «Точність» - 0.83  (у березні 0,90)  на третій відкремлення  – 0,79 бала.

Як і в минулі місяці найнижчим тримається показник за критерієм «Баланс думок» - 0,48 (проти 0,50  у березні) у друкованих видань. Зменшується цей показник і у он-лайн  – 0,10 (проти 0,17 у березні). Журналісти не дають можливості висловитися усім героям матеріалу.  


ОЦІНКА  ДОНЕЦЬКОЇ ПРЕСИ

Також вищеназвана група вінницьких експертів оцінювала донецьку пресу. Було оцінено 113 друкованих матеріалів у шести газетах та 48 статей на двох он-лайн ресурсах. Газети показали 29.2% “джинси”, в інтернет-виданнях не зафіксовано жодного.

Що стосується оцінки журналістських стандартів, то середній бал по критерію складає всього 3.66%. Он-лайн видання мають значно вищий % - 4.26.  Найкращі показники по достовірності — 0.94, точності — 0,76 та оперативності — 0,72. Найгірші — по балансу думок (0,22) та повноті представлених фактів (0,54). Загалом, можна зробити висновок, що регіональна преса у Донецькому регіоні має невеликий вплив на формування свідомості населення.

Критеріями для визначення матеріалів із ознаками замовності та цензури є наступні чинники: 1 – матеріал відстоює або просуває  інтереси однієї сторони; 2 – цілком або майже ідентичний матеріал надрукований  в інших ЗМІ; 3 – експертами є особи, які некомпетентні коментувати подію або процес; 4 – безпідставно акцентується увага лише на позитивних або негативних характеристиках суб’єкта; 5 – матеріал містить елементи, які сприяють реалізації товарів, робіт або послуг одного суб’єкта; 6 – «протокольні» матеріали з заходів чиновників/політиків, в яких відсутня зрозуміла суспільно-важлива новина.

Щодо визначення відповідності стандартам експерти спираються на такі критерії: 1 – баланс думок або ж точок зору (категорія передбачає представлення всіх сторін конфлікту); 2 – оперативність; 3 – достовірність (категорія передбачає наявність посилання на джерела та чітку авторизацію кожної думки); 4 – відокремлення фактів від коментарів (категорія передбачає чітке позначення початку і кінця кожної думки, виключає будь-які журналістські оцінки і міркування); 5 – точність (відповідність кожного поданого факту реальності, точність цитування думок, назв, цифр та інших даних); 6 – повнота представлення фактів чи інформації з проблеми (категорія передбачає  вичерпну подачу ключових фактів за темою; обов’язковою є також наявність якісних бекграундів).

Проект «Моніторинг публікацій у регіональних друкованих ЗМІ для оцінки дотримання стандартів журналістики» виконується міжнародною благодійною організацією «Український освітній центр реформ» за підтримки програми «У-Медіа» міжнародної неурядової організації «Інтерньюз Нетворк».

LinkedIn Google+ Facebook Twitter Addthis

Адреси офісів:
01024, Київ, вул. Академіка Богомольця, 7/14, оф.182
02002, Київ, вул. Микільсько-Слобідська, 2б, 3 під'їзд, 13 поверх, оф. 285.

E-mail: cure@cure.org.ua
Тел/Факс (044) 490-69-88/89/90